Nechajte sa sprevádzať po gotickej ceste Gemera, na ktorej pod šedým nánosom nezastaviteľného času objavíme skutočné poklady gemerských kostolíkov Štítnického okruhu. V nenápadných dedinkách, za hrubými kostolnými múrmi, spoznáte gotické fresky, poetické nástenné maľby so silným akcentom talianskych majstrov.
Reprezentatívna stavba zo 14. storočia s bohatou freskovou výmaľbou, s pohrebnou kaplnkou a klasicistickou zvonicou je rodovým kostolom rodiny Bubekovcov. Počas obnovy kostola v roku 1938 maďarským pamiatkovým ústavom bola odkrytá maľba zobrazujúca dvoch svätých uhorských kráľov Štefana a Imricha na južnej fasáde a postava svätca v juhovýchodnom kúte presbytéria. Majstrovstvo a profesionalita ich autora sa tu prejavuje v premyslenej kompozícii, v ktorej bolo treba s prehľadom umiestniť množstvo postáv.
je pôvodne trojloďová bazilika zo 14. a 15. storočia s krásnymi hviezdicovými a sieťovými klenbami. Kostol má mohutnú vežu a tvorí tak výraznú dominantu celej Štítnickej doliny. Na stenách je viac ako 200 štvorcových metrov nástenných (secco i fresco) malieb, ktoré znázorňujú rôzne, prevažne náboženské námety. Unikátna gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454, najstarší organ na Slovensku z roku 1492, ručne maľované lavice, či miesto posledného odpočinku potomkov Bubekovcov – to všetko ukrýva táto jediná bazilika.
Kostol v Koceľovciach
patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky stredovekej architektúry a najmä nástenného maliarstva na Slovensku. Chrám postavili približne v prvej polovici 14. storočia a zasvätili ho sv. Bartolomejovi. Vzácne fresky v taliansko-byzantskom štýle s motívmi zo života Ježiša Krista a Panny Márie sú o 150 rokov staršie ako Da Vinciho Posledná večera, či Michelangelov Posledný súd v Sixtínskej kaplnke.
Kostol v Ochtinej
ukrýva figurálnu freskovú výmaľbu z polovice 14. storočia, ktorá pokrýva celý povrch presbytéria, víťazný oblúk a je dochovaná aj v podkrovnom priestore. V rokoch 1976 – 1977 sa v kostole uskutočnil reštaurátorský výskum malieb. Profesor Milan Togner a akademický maliar Jiří Josefík zaviedli pre autora týchto fresiek pojem „Majster ochtinského presbytéria“.
V závere výletu bude možné absolvovať workshop v galérii Baníckeho múzea, kde je pre návštevníkov pripravený program:
Vstupné priamo na mieste: 5,00 €
Na workshop je potrebné sa dopredu prihlásiť v Regionálnom informačnom bode, osobne po zakúpení výletu alebo online na tejto stránke. Prihláška je záväzná. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu workshopu je 8 osôb a maximálny počet je 20 osôb.
preprava autobusom
služby koordinátora a sprievodcu Gotickej cesty
Lístky si môžete zakúpiť aj osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
Na výlet si zabezpečte pitný režim a jedlo. Prestávka na individuálny obed bude až v závere výletu v Rožňave.