fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

5. JÚN 2021

Gemerské sakrálne
tajomstvá

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Nechajte sa zviezť!

Po gotickej ceste Gemera, na ktorej pod šedým nánosom nezastaviteľného času objavíme skutočné poklady gemerských kostolíkov.

V nenápadných dedinkách Košického kraja, za hrubými kostolnými múrmi, objavíme gotické fresky, poetické nástenné maľby so silným akcentom talianskych majstrov.

Hoc pravdu o skutočnom autorovi  – Majstrovi ochtinského presbytéria – už asi neobjavíme, dojem z majstrovskej práce na nás zapôsobí aj v dnešných dňoch 21. storočia.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Gotická bazilika v Štítniku

je pôvodne trojloďová bazilika zo 14. a 15. storočia s krásnymi hviezdicovými a sieťovými klenbami. Kostol má mohutnú vežu a tvorí tak výraznú dominantu celej štítnickej doliny. Na stenách je viac ako 200 štvorcových metrov nástenných (secco i fresco) malieb, ktoré znázorňujú rôzne, prevažne náboženské námety. Unikátna gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454, najstarší organ na Slovensku z roku 1492, ručne maľované lavice či miesto posledného odpočinku potomkov Bebekovcov – to všetko ukrýva jediná bazilika.

Kostol v Koceľovciach

patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky stredovekej architektúry a najmä nástenného maliarstva na  Slovensku. Chrám postavili približne v prvej polovici 14. storočia a zasvätili ho sv. Bartolomejovi. Na prvý pohľad návštevníka zaujme netradične riešená veža, podobná severnej Žigmundovej veži Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Vzácne fresky v taliansko-byzantskom štýle s motívmi zo života Ježiša Krista a Panny Márie sú o 150 rokov staršie ako Da Vinciho Posledná večera alebo Michelangelov Posledný súd v Sixtínskej kaplnke.

Kostol v Ochtinej

ukrýva figurálnu freskovú výmaľbu z polovice 14. storočia, ktorá pokrýva celý povrch presbytéria, víťazný oblúk a je dochovaná aj v podkrovnom priestore. V rokoch 1976 – 1977 sa v kostole uskutočnil reštaurátorský výskum malieb. Profesor Milan Togner a akademický maliar Jiří Josefík zaviedli pojem „Majster ochtinského presbytéria“ pre autora týchto fresiek.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka kostolov v Štítniku, v Ochtinej a v Koceľovciach. Prestávka na individuálne občerstvenie bude v závere výletu v Rožňave.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Čarovný Gemer

20. JÚN 2021

  • Drnava
  • Vodný mlyn v Kováčovej, Kostolík v Lúčke
  • Granárium v Jablonove nad Turňou

Rajské žihadlá

26. JÚN 2021

  • Ekovčelnica Včely Raja
    v lokalite Pamulová
  • Dolina Blajzloch

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This