fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

20. JÚN 2021

Čarovný Gemer

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Po dobrom výlete ešte lepšie jedlo. Asi takto vyzerá naša ponuka na tretiu júnovú nedeľu. Vedeli ste kde je Malá Pešť na Slovensku a kde sa mlela múka na koláče pre návštevy v betliarskom kaštieli? Viete, že aj stromy majú svoje súťaže krásy? Ak by ste radi spoznali odpovede, poďte s nami na výlet! Na záver sa zastavíme v Jablonove nad Turňou, kde si pochutnáme na tradičnej kuchyni Granária a niečo sa dozvieme aj o jeho zaujímavej histórii.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Drnava

História obce siaha podľa archeologických nálezov až do mladšej doby bronzovej. Strategická poloha na dominantnom kopci s impozantným výhľadom nebola náhodná a postarala sa tým o skutočne zaujímavú históriu. V roku 1849 bol dokončený Reťazový most spájajúci Pešť s Budínom – slávny „Lánchíd“, ktorého konštrukčné dielce boli vyrábané práve v Drnave, v železiarni Andrássyovcov. Drnava si za to vyslúžila prezývku Kis Pest – Malá Pešť. Svedkom zašlej slávy Drnavskej železiarne je aj 700 ročný dub s výškou 14 m, ktorý v roku 2020 vyhral cenu Strom roka nadácie Ekopolis.

Vodný mlyn

v Kováčovej je autentickou pamiatkou, ktorú kedysi vlastnili aj zástupcovia rodu Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Odvtedy ale mlynským kolom pretieklo naozaj veľa vody. Mlyn v malebnej dedinke Kováčová má pôvodné originálne vybavenie. Rodinný pokračovateľ vám s nadšením ukáže, ako sa niekedy vyrábala múka. V príjemnom záhradnom nostalgickom prostredí nás čaká aj malé osvieženie. Rekonštrukcia dôležitého prvku, ktorý robí mlyn mlynom – vodného kolesa – bola podporená z programu Terra incognita.

Husitský kostolík

Na magickom návrší za malebnou obcou Lúčka, vás čaká krásny panoramatický výhľad na okolie. Najlepšie sa pozoruje z kamenného obranného valu prívetivo zakonzervovanej ruiny husitského kostolíka. Pôvodný ranogotický kostol tam stál už v 13. storočí. No pre jeho neskoršie obsadenie husitmi mu ostal tento názov. Počas 1. svetovej vojny kostolík čiastočne vyhorel a žiaľ už nebol obnovený. Poslednú ranu a to naozaj z tanku, kostolík dostal počas II. svetovej vojny od sovietskej armády, keď slúžil ako nemecká obranná pozícia. Miesto má veľmi pozitívnu atmosféru, ale veď posúdite sami…

Granárium

je národná kultúrna pamiatka zapísaná pod názvom Sýpka s vínnou pivnicou v Jablonove nad Turňou. Jeho pôvodná funkcia bola systémovo podobná banke s účtom daňového úradu. Rozdiel bol v tom, že v tých časoch sa neposielali do banky peniaze, ale ako daň sa odovzdávali desiatky z úrody v naturáliách a skladovali sa priamo tu. Názov budovy pochádza z latinčiny – granárium znamená sýpka. Dnes je budova po dôkladnej rekonštrukcii, avšak so zachovaním historického genius loci. Poskytuje netradičné ubytovanie s pôvodnými drevenými prvkami v konštrukcii, malými okienkami s mrežami, jednoducho všetko tu dýcha vidieckou romantikou. Vari i preto tomuto miestu prischla prezývka „slovenské Toskánsko“.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, návšteva Drnavy, návšteva kostolíka v Lúčke, prehliadka mlynu v Kováčovej, služby sprievodcu, neskorý obed a prehliadka Granária.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Rajské žihadlá

26. JÚN 2021

  • Ekovčelnica Včely Raja
    v lokalite Pamulová
  • Dolina Blajzloch

Na lodi bez hraníc

4. JÚL 2021

  • Autobusom do Viničiek
  • Odtiaľ loďou do Sárospataku a späť
  • Autobusom do Košíc

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This