Vyberte sa s nami na výlet na Spiš a objavujte s nami jeho gotické klenoty zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Špeciálne miesta, ktoré vznikli tisíckami rokov nenapodobiteľných prírodných procesov alebo miliónmi párov ľudských rúk. Takto by sme mohli charakterizovať zoznam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, ktorý združuje najkrajšie, najúžasnejšie a najvýnimočnejšie miesta (viac ako 1000) na svete. Úlohou tejto celosvetovej „databázy“ je zabezpečiť ochranu najvzácnejších prírodných a kultúrnych pokladov ľudstva, ale tiež posilňovať medzinárodnú spoluprácu v snahe o ich uchovanie.
Kostol Ducha Svätého v Žehre
Ponad líniu striech ľudských príbytkov vytŕča v obci Žehra neprehliadnuteľný biely klenot, ktorý vo svojich útrobách ukrýva poklady histórie. Obec je jednou zo zastávok Gotickej cesty - prvej tematickej poznávacej cesty na Slovensku. Patrí medzi najstaršie obce Spiša, o čom svedčia mnohé nálezy z dávneho praveku. Vežu starobylého kostolíka z 13. storočia zakrýva drevená kupola netradičného cibuľovitého tvaru. Kostol je výnimočný svojimi vzácnymi stredovekými nástennými maľbami z piatich období od konca 13. do 15. storočia. Najznámejším výjavom je Strom života.
Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule
Spišská Kapitula, východoslovenský "malý Vatikán", je komplex historických objektov slúžiacich na vykonávanie duchovných a administratívnych funkcií Spišského biskupstva. Vzácnosťou je celkový charakter cirkevného mestečka. Milovníkov sakrálnych pamiatok potešíme možnosťou prehliadky Katedrály sv. Martina, neskororománskej trojloďovej stavby z prvej polovice 13. storočia.
Synagóga v Spišskom Podhradí
Spiš odjakživa patril k najmultikulturálnejším oblastiam Slovenska, ktorého dôležitou súčasťou bola aj židovská komunita. Židia sa do Spišského Podhradia prisťahovali v roku 1840 z okolitých dedín dolného Spiša, pričom išlo najmä o obchodníkov a remeselníkov. Preto bola v Podhradí v roku 1875 postavená aj synagóga. V roku 1905 bola po veľkom požiari prestavaná v jednoduchom maurskom slohu. Svojej komunite slúžila len do roku 1942, kedy bola zahájená deportácia židov do koncentračných táborov. Hoci dnes v Spišskom Podhradí nežijú žiadni Židia, zdevastovanú synagógu sa podarilo čiastočne zrekonštruovať a dnes je jedinou zachovanou na Spiši z niekdajších štrnástich.
Chrám sv. Jakuba v Levoči
Kostol vybudovali v 14. storočí a po košickom Dóme sv. Alžbety je druhým najväčším chrámom Slovenska. Nájdeme v ňom európsku raritu - až 14 gotických a renesančných oltárov. Kostol v roku 2015 vyhlásili za Baziliku minor. Najvýraznejším prvkom svätyne Kostola sv. Jakuba je najvyšší neskorogotický drevený oltár sveta s výškou 18,62 m – oltár sv. Jakuba. Ide o výnimočné dielo presláveného rezbára Majstra Pavla, ktorý v Levoči pôsobil po roku 1500 a mal tu rezbársku dielňu.
preprava autobusom
vstup a komentovaná prehliadka Kostola Ducha Svätého v Žehre
vstup a komentovaná prehliadka Katedrály sv. Martina na Spišskej Kapitule
vstup a komentovaná prehliadka synagógy v Spišskom Podhradí
vstup a komentovaná prehliadka Chrámu sv. Jakuba v Levoči
obed v Penzióne St. Martin
služby koordinátora
Predaj od 4.3.2024
Lístky si môžete zakúpiť aj osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
Na výlet si zabezpečte pitný režim.