fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

7. AUGUST 2021

Za permoníkmi do Gelnice

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Dnes sa bližšie pozrieme na banícke remeslo v obci Žakarovce a v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica. Bohatá história nás prevedie po železnej ceste na dolný Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy týchto miest. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých kanceláriou bolo podzemie plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovou témou tohto výletu plného zážitkov a nových poznatkov.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Žakarovce

Žakarovce vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Železorudné a medené bane boli v obci už v 16. storočí, avšak nájdené listiny uvádzajú, že vznik baníctva v tejto oblasti treba hľadať o niečo skôr. Časom sa tieto ložiská vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. O tejto činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Sprevádzať nás bude odborník na tému.

Gelnica

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku. V súčasnosti túto činnosť dokumentuje Banícke múzeum, kde sa dozviete aj kúsok z histórie mesta kráľovských cechov. V banskom skanzene navštívime štôlňu Jozef, prezrieme si banský stroj Pochwerk a taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch.

Gelnický hrad

Na neďalekom hradnom kopci Zámčisko sa nachádzajú zrúcaniny niekdajšieho Gelnického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Nájdeme tu zvyšky 130 cm hrubého obvodového múra a torzo viacpodlažnej strážnej veže. Z areálu hradného kopca je nádherný pohľad na celé mesto.

Turzovské jazero

Na chvíľu zrelaxujeme pri jazere, priamo na kyslíkovej trase v úžasných ihličnatých lesoch, ktoré blahodárne pôsobia na dýchacie ústrojenstvo. V okolí jazera sú schátrané vilky, no ich zachované časti svedčia o ich vznešenej minulosti. Aj keď to tak dnes už nevyzerá, areál má slávnu kúpeľnú históriu, ktorá spomína hostí z celej Európy. Počas druhej svetovej vojny sa sem chodili zotavovať nemeckí vojaci a mládežnícka organizácia Hitlerjugend. Neskôr tu vznikol pioniersky tábor a obľúbená škola v prírode pre československé deti.

Podmienky účasti (COVID19 pravidlá)

Tešíme sa, že epidemiologická situácia nám dovolila opäť realizovať obľúbené výlety. Hoc epidémia momentálne hlási ústup, opatrnosť a obozretnosť by nás mali sprevádzať naďalej. Vzhľadom k aktuálnym opatreniam by sme Vás radi požiadali o dodržiavanie protiepidemiologických opatrení podľa Vyhlášky č. 216 (Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí) zo dňa 10. júna 2021, v platnosti od 14.6.2021.

Účasť na výlete nie je povolená pre osoby, ktoré sa pri vstupe na hromadné podujatie nepreukážu negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín.

Podľa § 7, Spoločné ustanovenia:
Podmienku negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19, je možné nahradiť potvrdením o vakcinácii proti ochoreniu COVID – 19 nasledovne: a) ktoré je najmenej 21 dní, ale nie viac než 90 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ nebola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
b) ktoré je najmenej 21dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ bola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
c) ktoré je najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
d) ktoré sú najmenej 21 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochoreniaCOVID-19,
e) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,
f) ide o osobu do 18 rokov veku

(2) Koordinátorka výletu je oprávnená požadovať od zúčastnenej osoby podujatia predloženie príslušného dokladu, ktorý preukazuje niektorú zo skutočností, do tohto dokladu je oprávnená nahliadnuť. Pri nástupe do autobusu je povinné použiť dezinfekciu na ruky, taktiež pri vstupoch do jednotlivých pamiatok. Prosíme Vás o dodržanie obsadenia rovnakých sedadiel počas prepravy. Počas celého výletu je nevyhnutné použiť ochranu horných dýchacích ciest, chrániť seba a spolucestujúcich. Prosíme Vás, aby ste konzumáciu jedla nechali na čas na to vyhradený. Pri dodržiavaní pitného režimu Vás prosíme o zloženie si ochrany dýchacích ciest len na nevyhnutný čas.

Všeobecné opatrenia pre výkon hromadných podujatí

Podľa § 48 ods. 4 písm. d), r), w a y) zákona sa pre výkon hromadných podujatí v interiéri aj exteriéri ustanovujú nasledovné opatrenia: b) vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami c) organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov. Zoznam účastníkov bude po tejto dobe zlikvidovaný. Prosíme Vás o akceptovanie rozdelenie do skupín koordinátorkou pri návšteve pamiatok podľa konkrétnych požiadaviek (max. 30 osôb v 1 skupine). Počas programu výletu dbajte o dodržiavanie bezpečnostných rozostupov vo vnútorných ale aj vo vonkajších priestoroch. Veríme, že sa nám spoločnými silami podarí absolvovať výlety nie len zážitkovo hodnotne, zaujímavo ale aj bezpečne.

Ďakujeme Vám za Vašu ochotu a obozretnosť a prajeme krásny výlet.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka v Žakarovciach, prehliadka Baníckeho múzea, banského skanzenu a štôlne Jozef v Gelnici, sprevádzaný výstup k ruinám gelnického hradu a Turzovskému jazeru. Na výlet si zabezpečte občerstvenie a pitný režim, pevnú nepremokavú obuv a vrstvu teplého oblečenia pre vstup do štôlne.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Na lodi bez hraníc

15. AUGUST 2021

  • Autobusom do Viničiek
  • Odtiaľ loďou do Sárospataku a späť
  • Autobusom do Košíc

Potulky po Mantákove

28. AUGUST 2021

  • Medzev
  • Smolnícka huta
  • Smolnícky tajch

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This