fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

7. AUGUST 2021

Za permoníkmi do Gelnice

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Dnes sa bližšie pozrieme na banícke remeslo v obci Žakarovce a v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica. Bohatá história nás prevedie po železnej ceste na dolný Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy týchto miest. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých kanceláriou bolo podzemie plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovou témou tohto výletu plného zážitkov a nových poznatkov.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Žakarovce

Žakarovce vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Železorudné a medené bane boli v obci už v 16. storočí, avšak nájdené listiny uvádzajú, že vznik baníctva v tejto oblasti treba hľadať o niečo skôr. Časom sa tieto ložiská vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. O tejto činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Sprevádzať nás bude odborník na tému.

Gelnica

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku. V súčasnosti túto činnosť dokumentuje Banícke múzeum, kde sa dozviete aj kúsok z histórie mesta kráľovských cechov. V banskom skanzene navštívime štôlňu Jozef, prezrieme si banský stroj Pochwerk a taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch.

Gelnický hrad

Na neďalekom hradnom kopci Zámčisko sa nachádzajú zrúcaniny niekdajšieho Gelnického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Nájdeme tu zvyšky 130 cm hrubého obvodového múra a torzo viacpodlažnej strážnej veže. Z areálu hradného kopca je nádherný pohľad na celé mesto.

Turzovské jazero

Na chvíľu zrelaxujeme pri jazere, priamo na kyslíkovej trase v úžasných ihličnatých lesoch, ktoré blahodárne pôsobia na dýchacie ústrojenstvo. V okolí jazera sú schátrané vilky, no ich zachované časti svedčia o ich vznešenej minulosti. Aj keď to tak dnes už nevyzerá, areál má slávnu kúpeľnú históriu, ktorá spomína hostí z celej Európy. Počas druhej svetovej vojny sa sem chodili zotavovať nemeckí vojaci a mládežnícka organizácia Hitlerjugend. Neskôr tu vznikol pioniersky tábor a obľúbená škola v prírode pre československé deti.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka v Žakarovciach, prehliadka Baníckeho múzea, banského skanzenu a štôlne Jozef v Gelnici, sprevádzaný výstup k ruinám gelnického hradu a Turzovskému jazeru. Na výlet si zabezpečte občerstvenie a pitný režim, pevnú nepremokavú obuv a vrstvu teplého oblečenia pre vstup do štôlne.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Na lodi bez hraníc

15. AUGUST 2021

  • Autobusom do Viničiek
  • Odtiaľ loďou do Sárospataku a späť
  • Autobusom do Košíc

Potulky po Mantákove

28. AUGUST 2021

  • Medzev
  • Smolnícka huta
  • Smolnícky tajch

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This