Ocitli ste sa už niekedy v takej tme, že ste si nedovideli ani na koniec nosa? Navštívte s nami tajomné podzemie opálových baní a vyskúšajte si prejsť pár metrov v úplnej tme pridŕžajúc sa len oporného lana. Ak navyše nikto nevydá ani hláska, zážitok bude o to autentickejší.Navštívime miesto, odkiaľ pochádza Harlekýn, najväčší opál sveta vážiaci takmer 600 gramov, tiež múzeum vzácnych historických hodín v Budimíre a vežu postavenú na rozhraní Abovskej a Šarišskej župy.
Múzeum historických hodín, Budimír
Jedna ručička druhú naháňa, nikdy ju však nedobehne, no keď obed či polnoc odbije, ostanú spolu verne. Čo je to? Áno, sú to hodiny, ale aké krásne! Klasicistická tereziánska stavba, ktorá v minulosti slúžila vetve rodiny Ujházyovcov, bola postavená v 18. storočí. V súčasnosti tu tikajú ciferníky mnohých historických hodín a nájdete tu aj jedny unikátne v podobe obrazu, ktoré stále ukazujú skutočný čas a naťahujú sa kľúčom. Interiér dopĺňa historický nábytok, obrazy a bytové doplnky, ale aj súčasná tvorba. V okolí kaštieľa je i francúzsky park, kde môžete stráviť príjemné chvíle.
Rozhľadňa Čerešenka
Monument, pripomínajúci významnú bitku, približne 12 metrová kamenná rozhľadňa sa nachádza na rozhraní chotárov viacerých obcí a bola postavená pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach. Po krátkom výstupe do schodov oceníte aj pohľad na okolitú krajinu. Pri rozhľadni sa nachádza tiež oddychové miesto s ohniskom a detské ihrisko.
Opálové bane
V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a návštevníkom určite neuniknú trpaslíci, ktorí tu v tme nažívajú. Podarí sa vám ich všetkých spočítať?
Herľany
Jedinečný gejzír, hrajúci svoje prírodné divadlo v intervale 34 - 36 hodín. Studenovodné predstavenie trvá až 25 minút a výška dostreku pri erupcii je približne 22 metrov. Prečo si nedopriať toto minerálne divadlo? Veríme, že sa nám načasovanie podarí. Ak nie, tak aspoň navštívime miesto, ktoré doslova schodili šľachtické nohy uhorských zemepánov. Práve Herľany boli totiž už v 17. storočí kúpeľným mestom, miestom výletov panstva z Košíc i Zemplína. Svetovú popularitu si získal v roku 1872, kedy tu po prvý raz vytryskol tento, donedávna jediný studenovodný gejzír v Európe. Vrt sa začal hĺbiť v roku 1870 a skončil v roku 1875 v hĺbke 404,5 metra. Herľany boli v rokoch 1909 – 1919 zaradené do I. kategórie, spolu s Piešťanmi a Karlovými Varmi. A to už je naozaj čo povedať!
preprava autobusom
služby koordinátora a sprievodcu
vstup do kaštieľa a opálových baní
Lístky si môžete zakúpiť aj osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
Na výlet si zabezpečte pitný režim a jedlo. Do baní je vhodná pevná nepremokavá obuv a teplá vrstva oblečenia.
Výlet sa bude konať podľa aktuálne platných protipandemických opatrení.