Pútnické miesta na východe Košického kraja dýchajú neobyčajnou atmosférou. Viaže sa k nim zaujímavá história a niektoré sú dodnes opradené rúškom tajomstva. Všetko o náhodách, zjaveniach či plačúcich obrazoch vám porozpráva náš odborník na Zemplín, pán Matej Starják. A či tomu uveríte alebo nie, to už necháme na vás.
Kostol sv. Michala Archanjela v Inovciach
Drevený gréckokatolícky Kostol sv. Michala Archanjela sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ide o trojpriestorovú stavbu zrubového typu s presbytériom, loďou so štvorcovým pôdorysom a otvoreným priestorom pod vežou-babincom, ktorá bola postavená v roku 1836. Hlavný oltár s ikonostasom má neobarokové ornamenty a pochádza z čias stavby kostolíka. Zaujímavá je ikona "Pieta" so signatúrou autora.
Gréckokatolícky Chrám Nanebovstúpenia Pána v Baškovciach
Chrám pochádza z druhej polovice 19. storočia a ukrýva vzácnu pamiatku – jeden z najstarších evanjeliárov na Slovensku, datovaný do 15. storočia. Ide o rukou písanú bohoslužobnú knihu byzantsko-slovanského obradu v cyrilike, odpísanú zo staršej predlohy. Obsahuje 281 papierových listov, z čoho 4 sú bohato zdobené rastlinnými ornamentmi v štýle renesancie, niektoré písmená boli zdobené zlatom. Zaujímavé sú aj okolnosti jeho objavenia a uchovávania. Kniha bola po roku 2000 odborne posúdená a zreštaurovaná. Traduje sa, že tunajší drevený chrám, kde sa tento evanjeliár pôvodne používal, bol prenesený do Inoviec.
Gréckokatolícky chrám zasvätený Zosnutiu Presvätej Bohorodičky v Klokočove
Nezvyčajné slzenie ikony v Klokočove v roku 1670, bolo prvým zo série „zázrakov“. Chýr o ňom sa veľmi rýchlo rozšíril po celej krajine. Od toho momentu už ubehlo veľa času, no zázrak slziacej ikony ani rokmi nestráca na sile. Kópia zázračnej ikony sa nachádza v gréckokatolíckom chráme, ktorý je zasvätený Zosnutiu Presvätej Bohorodičky a patrí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta na Zemplíne.
Ruiny kostolíka pod Senderovom
Zrúcaniny kostolíka ležia juhovýchodne od obce Vinné pod vrchom Senderov. Pravdepodobne by mohlo ísť o kostol sv. Kríža, postavený prvým uhorským mníšskym rádom sv. Pavla, prvého pustovníka. Vďaka polohe tejto málo zachovanej pamiatky sa vám naskytnú výhľady nielen na Zemplínsku šíravu, ale aj na okolitú prírodu južného Zemplína.
preprava autobusom
služby koordinátora a sprievodcu
vstupy do dreveného kostolíka v Inovciach
obed
Prehliadka kostolov v Baškovciach a Klokočove bude hradená vo forme individuálneho milodaru na mieste.
Lístky si môžete zakúpiť aj osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
Na výlet si zabezpečte turistickú obuv a pitný režim. Prestávka na obed bude v druhej časti výletu v miestnej reštaurácii.
Výlet sa bude konať podľa aktuálne platných protipandemických opatrení.