fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

LETO 2021

VLAKOM NA GEMER

Toto leto môžete na Gemer cestovať mimoriadnymi Letnými vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko. A aby ste si Gemer naozaj poriadne užili, Košice Región Turizmus pre vás pripravil pestrú turistickú ponuku. Radi by sme vám viac priblížili túto úžasnú lokalitu plnú zaujímavých miest, nádherných jaskýň a divokej prírody, neprebádaných zákutí i pamiatok svetového významu.

Vyberte si z bohatej ponuky Gemera, spoznávajte ho a objavujte s našimi sprievodcami v rámci skupinových aktivít alebo individuálne.

Sprevádzaná pešia turistika

Pre cestujúcich Letnými vlakmi na Gemer je tu možnosť absolvovať skupinovú aktivitu plnú pohybu. Pripravili sme pre vás sériu sprevádzaných výletov, pešej turistiky a severskej chôdze. Okrem zdravého pohybu vás čaká návšteva pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO, prírodných unikátov a neobjavených zákutí so sprievodcom. Vyberte si ideálny výlet podľa vášho gusta či náročnosti a pridajte sa k skupine vedenej turistickým sprievodcom alebo inštruktorom. S našimi sprievodcami sa stretnete priamo na výstupnej železničnej stanici, kde bude sprevádzaná aktivita začínať.

Na návštevu za Železným grófom

 • Nordic Walking
 • trasa: Slavošovce – Kopráš – Mníšanský viadukt a späť
 • dĺžka trasy 6-10 km, trvanie: 3:00 hod.
 • výstupná stanica: Betliar
 • Paličky na aktivitu vám zabezpečíme.

Objavte nordic walking – severskú chôdzu ako nový druh športu! Je to bezpečná, jednoduchá, efektívna a zábavná cesta k zdokonaleniu kondície. Trasu zo stanice z Betliara povedie inštruktorka severskej chôdze. Čo spolu objavíme? Prechádzkou obcou sa dostaneme k luxusnému sídlu „Železného grófa“ – Kaštieľu Betliar. Na začiatok nás čaká trochu teórie o severskej chôdzi a krátka rozcvička. Chodníkmi historického parku, kde nie sú iba vzácne druhy stromov, ale i romantické vodné plochy a historické stavby, spolu s kaštieľom vytvárajúce ladný celok, si precvičíme samotnú techniku chôdze. Podľa zdatnosti skupiny a času môžeme navštíviť osady Nižná Maša (1 km južne od Betliara), kde sa pozrieme na Jakobyho alebo aj Tomášovú Hutu. Zabavíme sa skupinovými cvičeniami na stabilitu a koordináciu, tabatou a jógou, všetko v duchu severskej chôdze a s paličkami. Priestor bude aj na individuálnu návštevu expozícii Kaštieľa Betliar a občerstvenie.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

 

Ochtinské poklady

 • dĺžka trasy 9, km, trvanie: 3:00 hod., stúpanie: 425 m
 • výstupná stanica: Ochtiná

Objavte s nami svetové poklady ukrývajúce sa v dedinke Ochtiná, navštívte unikátnu aragonitovú jaskyňu, doprajte si turistiku v divokej prírode a relax v Penzióne Hrádok. Spoločnú sprevádzanú túru začneme v nenápadnej obci Ochtiná, kde za hrubými kostolnými múrmi spoznáme gotické fresky, poetické nástenné maľby neznámeho Majstra ochtinského presbytéria, so silným akcentom talianskych umelcov. Peši si zájdeme k Ochtinskej aragonitovej jaskyni, ktorá má sotva na svete páru, najbližšiu podobnú by ste našli až v južnej Amerike. Z jaskynnej siene Mliečnej dráhy sa poberieme spoločne späť k vlaku do Ochtinej. Na výlet si pripravte občerstvenie a pitný režim.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

Dobrodružstvo v Slavošovskom tuneli

 • Slavošovce > Kopráš > Mníšanský viadukt a späť
 • dĺžka trasy 12, km, trvanie: 4:00 hod., stúpanie: 320 m
 • výstupná stanica: Slavošovce

Na tejto spoločnej turistickej potulke si posvietime na Slavošovce. A to úplne doslovne – baterkami a čelovkami. Pomôžu nám zorinetovať sa v tme Slavošovského tunela. Ten je vskutku zaujímavou technickou pamiatkou. Tunelom, ktorý stavali ako súčasť železničnej trate, totiž nikdy žiaden vlak neprešiel. Napriek tomu tunel pod Homôlkou vždy spájal a spája ľudí z dvoch dolín. Návštevníci prechádzajú tunelom 45 minút v úplnej tme, len s pomocou bateriek. V Slavošovciach sa nachádza aj rodný dom najznámejšieho zberateľa slovenských povestí a rozprávok Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý môžete individuálne navštíviť po túre. Tamojšia expozícia nie je určená len deťom, dospelých isto upúta zbierka rôznojazyčných vydaní známych rozprávok. Lesopark pár kilometrov za obcou, dobre prístupný lesnou cestou (cca 20 minút), ukrýva poriadnu divočinu. Vlk , medveď, srnka či diviak – skrátka všetky zvieratá sú tu ako doma. Nemusíte sa ich však báť, sú vyrezané z dreva. V rozprávkovom areáli ideálnom pre rodiny s deťmi ožívajú hrdinovia príbehov, na ktorých vyrástol každý z nás. Pre turistov, ktorí si chcú dať viac do tela, máme pripravenú možnosť pokračovať okruhom cez Koprášsky tunel a Mníšansky viadukt späť do Slavošoviec. Rodinky s menšími deťmi nemusia absolvovať celú trasu tunelmi, ale môžu stráviť popoludnie pri ohnisku v areáli Rozpravkáreň. Pribaľte si teda do batohov dobroty na opekanie, občerstvenie a pitný režim. Nezabudnite na baterky do tunela!

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

 

Tri jaskyne za jeden deň

 • dĺžka trasy 12,8 km, trvanie: 4:00 hod., stúpanie: 430 m
 • výstupná stanica: Slavec – jaskyňa

Vedeli ste, že v Slovenskom krase sa nachádza až tisícka jaskýň a priepastí? Je to vlastne svetová rarita. Vydajte sa s nami na skupinovú jaskyniarsku odyseu Slovenským krasom so začiatkom v Slavci, odkiaľ sa presunieme do areálu Gombasek. Tam môžete navštíviť Gombaseckú jaskyňu, dopriať si výhľad z vyhliadkovej veže či nazrieť cez Okno do minulosti na najvzácnejšiu pamiatku areálu – gotický paulínsky kláštor. Prv však prudším stúpaním prejdeme k Silickej ľadnici, unikátu Slovenského krasu, a odtiaľ len kúsok k Babskej diere – 46 metrov dlhej jaskynnej priepasti – nálezisku kultového sídla kyjatickej kultúry. Toto miesto je svedkom krvavých obradov mladšej doby kamennej. Dôkazom je nález masky vyrobenej z tvárovej lebky človeka, ktorá sa používala pri kultových obradoch s ľudskými obeťami. Vrátime sa do gombaseckého areálu, ktorý je ideálnym miestom na oddych s celou rodinou. Nájdete tu náučný chodník aj veľké rodinné ohnisko na super opekačku. Nezabudnite si pribaliť občerstvenie a pitný režim.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

Dôležité upozornenie pre účastníkov skupinových aktivít:

Cena skupinovej sprevádzanej turistiky alebo severskej chôdze je
jednotná pre všetkých účastníkov 3€/osoba. Vstupy do kultúrnych a prírodných pamiatok si hradia účastníci vo vlastnej réžii. Lístok na sprevádzané aktivity si môžete zakúpiť osobne v Regionálnom informačnom bode, Hlavná 48 Košice alebo online na vylety.kosiceregion.com

Organizátor, ani osoba vedúca skupinovú športovú aktivitu nenesú zodpovednosť za účastníkov. Pred začatím aktivity, priamo na mieste, to každý účastník potvrdí podpísaním prehlásenia o osobnej zodpovednosti. V prípade nepriaznivého počasia môžu byť naplánované trasy upravené z bezpečnostných dôvodov. Keďže trasy povedú aj horským terénom, každý účastník musí mať zabezpečený potrebný výstroj (vhodné turistické topánky, oblečenie do nepriaznivého počasia). Prosíme, zabezpečte si tiež dostatok tekutín a občerstvenia.

Inšpirácie na trase Letného vlaku na Gemer

hrad turňa

Turniansky hrad

 • zo stanice: Turňa nad Bodvou

Na osamelom kopci Zádielskej planiny, nad Turňou nad Bodvou, už zďaleka vidieť vyčnievať mohutné ruiny hradu. Turniansky hradný vrch, vysoký 375 metrov, je národnou prírodnou rezerváciou. Zo zrúcanín hradu sa pokocháte nádhernými výhľadmi, a to nielen na malebnú Hájsku dolinu, ale aj časť Zádielskej planiny. Ak sa zadívate na východ, uvidíte Jasovskú planinu, juhovýchodným smerom je Košická kotlina a na juhu Turnianska kotlina.Aktuálne prevádzkové info nájdete na stránke Správy slovenských jaskýň.

hrad turňa

Zádielska dolina

 • zo stanice: Dvorníky – Zádiel

Jedna z najromantickejších tiesňav v Slovenskom krase s dĺžkou 2 kilometre je v niektorých miestach hlboká až 400 metrov, pritom jej najužšia časť má len 10 metrov. Chodník legendárnou dolinou vás povedie okolo skalného obelisku zvaného Cukrová homoľa. Jeho výška je viac ako 100 metrov a patrí k najkrajším na Slovensku.

zádiel
hájske vodopády

Hájske vodopády

 • zo stanice: Turňa nad Bodvou

Už vás niekto poslal do hája? Tak je na čase mu to splniť. Háj – ten s veľkým H – je drobná dedinka s typickým rázom víkendového chalupárstva.

Na idylickú scenériu dohliada z výšky aspoň desiatich metrov socha anjela. Tá je autentickou filmárskou rekvizitou, ostala tu po natáčaní trháku Za nepriateľskou líniou (2001) s Owenom Wilsonom a Geneom Hackmanom. Za zmienku stojí aj potok pretekajúci Hájskou dolinou. Vďaka výrazným výškovým rozdielom potok vytvára sústavu perejí, kaskád a desiatich vodopádov rôznej veľkosti, známych ako Hájske vodopády. Prejdete sa k nim cestou vedúcou do Hačavy.

hájske vodopády

Mesto Rožňava

 • zo stanice: Rožňava

Stredoveký pôdorys tvorí štvorcové námestie obklopené poschodovými meštiackymi domami s 36,5 metrov vysokou Strážnou vežou uprostred. Veža je dominantou hlavného Námestia baníkov.

Vysoká renesančná stavba z rokov 1643 až 1654 mala dôležitú úlohu v období tureckých nájazdov. V jej hornej časti pod arkádami stála stráž s vyhliadkou na široké okolie. Doteraz ponúka panoramatický výhľad do celej rožňavskej kotliny. Na južnej strane sú umiestnené mená richtárov, ktorí dali vežu postaviť, erb mesta a veľmi presné legendárne hodiny. V stene veže je vsadená turecká delová guľa, ako memento ťažkých časov vojen. Vyhliadková veža je sprístupnená pre turistov, jej prehliadku zabezpečuje Turistická informačná kancelária v Rožňave.

rožňava
betliar

Kaštieľ Betliar

 • zo stanice: Betliar

Skutočne luxusné sídlo, ktoré bolo postavené na účely reprezentácie svojich majiteľov – najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. Na mieste staršieho renesančného kaštieľa vznikla v rokoch 1881 až 1886 za grófa Emanuela I. Andrássyho rezidencia, ktorá si ako jediná na Slovensku po roku 1945 zachovala pôvodný rodinný mobiliár a umelecké zbierky.

Kaštieľ našťastie nepostretol osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. To jednoznačne dokazuje, že obyvatelia si rod Andrássyovcov vysoko vážili a ich majetok aj v neľahkom období ochránili. V kaštieli nájdete viacero expozícií: Grófske apartmány, Expozícia egyptológie a Expozícia vzácnych trofejí.

betliar

Gombasecká jaskyňa a areál Gombasek

 • zo stanice: Slavec jaskyňa

Jaskyňa, ako prvá na Slovensku, začala slúžiť na speleoterapiu. Jej najpôsobivejšími priestormi sú Mramorová sieň so studňou hlbokou 8 metrov alebo sieň Hirošima, ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Európskou raritou jaskyne sú zas snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé až 3 metre.

Areál Gombasek, v bezprostrednej blízkosti jaskyne, je priam ideálnym miestom na oddych s celou rodinou. Areál navyše postupne zveľaďujú nadšenci z dvoch občianskych združení (Kikelet a Sine Metu). Nájdete tu náučný chodník, pre deti kopec miesta na vybláznenie sa a aj veľké rodinné ohnisko. Všetko ako stvorené na pravú opekačku. Novinkou je vyhliadková veža, ktorú tvorí zvonica vybudovaná na základoch tej pôvodnej. Ak ste zvedaví, ako asi vyzeral niekdajší paulínsky kláštor zo 14. storočia, môžete sa zapozerať cez Okno do minulosti.

gombasecká jaskyňa
silická ľadnica

Silická ľadnica

 • zo stanice Slavec jaskyňa

Aj keď sa nachádza v nadmorskej výške len 503 metrov, predsa sa v nej celoročne drží ľad. Vďaka tomuto fenoménu je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou v Európe. Jaskynná priepasť je vytvorená preborením stropu, čím sa odkryla strmá skalná stena hlboká 91 metrov. Turistom je sprístupnená chodníkom zo zabezpečenej galérie celoročne. Vstup do samotného ústia ľadnice je však zakázaný.

silická ľadnica

Evanjelický kostol v Štítniku

 • zo stanice: Štítnik

V evanjelickom kostole s najstarším organom na Slovensku vám vyrazia dych pôvodné nástenné maľby zo 14. až 16. storočia. Nevyčísliteľnú hodnotu má tiež gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454 a interiér dopĺňajú renesančno-barokové lavice, ktoré patrili slávnym štítnickým cechom.

Prehliadka kostola so sprievodcom je možná počas júlových nedieľ v čase od 13:00 do 16:00 hodiny,

počas augustových sobôt v čase od 10:00 – 12:00 a od 13:00 do 15:00 hodiny.

Dňa 31.7.2021 nebude možné absolvovať verejnosti prehliadku kostola.

Telefonický kontakt: 0907 337 855

E-mail: stitnik@ecav.sk

kostol štítnik
ochtinska aragonitova jaskyna

Ochtinská aragonitová jaskyňa

 • zo stanice: Ochtiná (túra cca 1:15 hod. /3,3km/)

Prístupová štôlňa jaskyne pripomína nekonečné eskalátory, ktorými sa ponárate stále hlbšie v systéme metra veľkomiest. Čaká na vás 104 schodov a potom už vstúpite do sveta dokonalej nádhery, akú je schopná vytvoriť snáď iba príroda. Ide o jednu z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na svete, jej najstaršie aragonitové útvary majú úctythodných 140-tisíc rokov.

Za najkrajšie miesto je považovaná Sieň Mliečnej dráhy, kde biele aragonitové strapce v pukline na strope vytvárajú vo svetle lámp dojem hviezd našej galaxie.

ochtinska aragonitova jaskyna

Slavošovský tunel

 • zo stanice: Slavošovce obec

Na počiatku bol tunel. A tak to aj ostalo.

Nikdy totiž neslúžil na to, kvôli čomu ho postavili. Napriek tomu tento tunel spája ľudí. Spája dve doliny, medzi ktorými niet inej cesty. Slavošovským tunelom pod Homôlkou mali pôvodne premávať vlaky,no nikdy sa tak nestalo. Dnes sa technická pamiatka spája s menom Pavla Emanuela Dobšinského, slávneho rodáka zo Slavošoviec. V rozprávkovom areáli pri tuneli ožívajú hrdinovia príbehov, na ktorých vyrastal takmer každý z nás.

slavosovsky tunel
mauzoleum andrassyovcov

Mauzóleum Andrássyovcov

 • zo stanice: Lipovník (túra cca 3 km)

Ojedinelú secesnú pamiatku dal postaviť v rokoch 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy, posledný mužský predstaviteľ monockej vetvy Andrássyovcov, po smrti manželky Františky. Zomrela 26. októbra 1902 v Mníchove, kde bola aj dočasne pochovaná. V deň druhého výročia úmrtia boli jej telesné pozostatky prevezené a uložené do mauzólea. Gróf Dionýz Andrássy zomrel 27. februára 1913 v Palerme na Sicílii, po prevoze jeho telesných pozostatkov boli dňa 7. marca 1913 uložené vedľa Františky. Nad vstupným portálom je reliéfny erb Andrássyovcov. Erb je z dvoch strán doplnený orlami a anjelmi držiacimi v rukách vyhasnuté fakle ako symbol vyhasnutého života.

mauzoleum andrassyovcov

Krásnohorská jaskyňa

 • zo stanice: Lipovník (túra cca 3 km)

Ak radi naháňate vyššie tepové frekvencie, skúste naozajstné podzemné dobrodružstvo. Prehliadková trasa v Krásnohorskej jaskyni nie je žiadnou vychádzkou, ale pravým adrenalínovým zážitkom. Za fyzickú zdatnosť a vytrvalosť však budete odmenení na samom konci – pri pohľade na gigantický, 34 metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Stalagnát bol dlho považovaný za najväčší na svete. Jeho hmotnosť sa odhaduje na 2.000 ton, pričom ročne „priberie“ asi 200 kilogramov. Takto rýchlo nerastú kvaple ani v trópoch, kde sú pre rast sintrových stĺpov niekoľkonásobne lepšie podmienky. Na porovnanie – priemerný stalaktit v Slovenskom krase narastie o jeden gram za dlhé desiatky až stovky rokov.

krasnohorska jaskyna

Tipy na túlanie sa po Gemeri 

Ďalšie miesta, ktoré na Gemeri stoja za pozornosť

Banícke múzeum v Rožňave

 • zo stanice: Rožňava

Vlastivedné múzeum (so špecializáciou na baníctvo a hutníctvo Gemera) v súčasnosti disponuje piatimi samostatnými stálymi expozíciami. Zážitkové centrum Sentinel, okrem expozícií Čas pary, Banské pracoviská a Príroda Slovenského krasu, zaujme parným nákladným automobilom Škoda Sentinel – jediným na Slovensku, cestným parným valcom – tretím najstarší na svete (Oslo, Nový Zéland, Rožňava) a jedinečnou zbierkou banských lokomotív a nakladačov. Na nádvorí sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička.

Park v Betliari

 • zo stanice: Betliar

Kaštieľ Andrássyovcov obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, ktorý bol v roku 1978 zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. Park má do svojej záhadnosti zakomponovanú hravú, vzrušujúcu objavnosť. Za každým stromom, v každom zákutí objavíme niečo prekvapivé. Krásna atmosféra vám ľahko prinesie pocit vznešenej nálady, za chvíľu sa ponoríte do myšlienok, ktoré vás zanesú späť v čase.

Vodný hrad v Štítniku

 • zo stanice: Štítnik

Hrad vybudovaný rodom štítnických Bebekovcov bol postavený na rovine, chránený iba okolitými močiarmi. Počas stáročí patril k strážnym miestam protiosmanskej obrany, preto k opevneniu dobudovali okrúhle delové bašty a zvýšili aj pozorovaciu vežu. Po Rákocziho povstaní bol hrad značne poškodený. Koncom 19. storočia dal vtedajší majiteľ hradu Sárkányi opraviť iba jedno krídlo a premenili ho tak na kaštieľ, ktorý sa zachoval dodnes.

Ochtinský evanjelický kostol

 • zo stanice: Ochtiná

Komiksy? Stredoveké?? Biblické?!? Takto by mohli vyzerať bulvárne titulky článku o gotickom evanjelickom kostole v Ochtinej. Figurálna fresková výmaľba chrámu z polovice 14. storočia približovala výjavy zo Svätého písma aj pre jednoduchýchľudí, ktorí nevedeli písať a čítať. Kostolík je sprístupnený 2 hodiny od príchodu Gemerského expresu do Ochtinej.

Cestovný poriadok
Letný vlak na Gemer

 

Ideme vlakom

Košice – Rožňava – Dobšiná

Košice – Plešivec – Slavošovce

Košice – Plešivec – Muráň

 

Informačná brožúra s kompletnou turistickou ponukou na Gemeri

Stiahnite si ju do vášho zariadenia a majte vždy poruke:

 • cestovný poriadok a užitočné info
 • tipy na turistiku
 • organizované túry
 • kontakty na poskytovateľov služieb

Na rok 2021 sme pre vás pripravili aj tieto zaujímavé výlety v Košickom kraji

Na lodi bez hraníc

15. AUGUST 2021

 • Autobusom do Viničiek
 • Odtiaľ loďou do Sárospataku a späť
 • Autobusom do Košíc

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

 • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
 • Jazero Beňatina
 • Morské oko vo Vihorlate

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres prevádzkuje Košice Región Turizmus (Hlavná 48, Košice, IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30 alebo +421 907 964 316) a Železničná spoločnosť Slovensko.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This