fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

 LETO 2021

Vlakom do raja

Toto leto môžete do južnej časti Slovenského raja  cestovať mimoriadnymi Letnými vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko. A aby ste si Slovenský raj naozaj poriadne užili, Košice Región Turizmus pre vás pripravil pestrú turistickú ponuku. Radi by sme vám viac priblížili túto úžasnú lokalitu plnú zaujímavých miest, nádherných jaskýň a divokej prírody, neprebádaných zákutí i pamiatok svetového významu.

Vyberte si z bohatej ponuky Slovenskéh raja, spoznávajte ho a objavujte s našimi sprievodcami v rámci skupinových aktivít alebo individuálne.

Sprevádzaná pešia turistika a severská chôdza

Pre cestujúcich Letnými vlakmi do Raja je tu možnosť absolvovať skupinovú aktivitu plnú pohybu. Opäť sme pre vás pripravili sériu sprevádzaných výletov, pešej turistiky a severskej chôdze. Okrem zdravého pohybu vás čaká aj návšteva pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO, prírodných unikátov a neobjavených zákutí so sprievodcom. Vyberte si ideálny výlet podľa vášho gusta či náročnosti a pridajte sa k skupine rovnakých nadšencov. S našimi sprievodcami sa stretnete priamo na výstupnej železničnej stanici, kde bude sprevádzaná aktivita začínať.

Adrenalín na rebríkoch

 

 • sprevádzaná skupinová turistika
 • trasa: Dedinky, vlak > Zejmarska roklina > Geravy > Malé Zajfy > Veľké a Malé Zajfy > Stratenská píla > Stratená
 • dĺžka trasy: 12,1 km, trvanie: 3:50 hod., stúpanie: 450 m

Nechajte rozprúdiť krv vo vašich žilách, zásobte pľúca sviežim vzduchom a aktívne zrelaxujte na sprevádzanom výlete. Technicky náročnou trasou do jedinej sprístupnenej rokliny v južnej časti Slovenského raja vás bezpečne prevedú naši turistickí sprievodcovia. Trasa povedie zo stanice Dedinky cez Biele Vody a roklinu na poľanu Geravy. Po prestávke na občerstvenie v horskom Hoteli Geravy sa vrátime cez Veľké a Malé Zajfy a Stratenskú pílu do Stratenej. Na trase sa nachádzajú technické zabezpečovacie pomôcky a nevyhnutná je pevná turistická obuv. Do Košíc sa budeme vracať zo stanice Stratená. Pri dostatku času možnosť predĺženia trasy cez Stratenský kaňon do obce Dobšinská Ľadová Jaskyňa.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

 

Rajské vyhliadky

 • sprevádzaná skupinová turistika
 • Stratená > Skalné mesto pod Sokolou skalou > Občasný prameň > Havrania skala > Veľké a Malé Zajfy > Stratenská píla > Stratená
 • dĺžka trasy: 10 km, trvanie: 4:00 hod., stúpanie: 564 m

Na dnešnej turistike trošku zvýšime náročnosť. Naši sprievodcovia si pre vás pripravili výstup na výhľadovú Havraniu skalu. Určite však neoľutujete, za odmenu sa vám otvorí asi najkrajší pohľad na okolitú prírodnú scenériu, za dobrého počasia až na Vysoké Tatry. Túru začneme v obci Stratená odkiaľ vyjdeme k Občasnému prameňu a prudším stúpaním na výhľad Havranej skaly. Po dostatočných fotografických záberoch jedinečných obzorov a načerpaní nových síl, zostúpime cez Veľké a Malé Zajfy a romantickú Stratenskú pílu späť do obce Stratená.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

Cez Tiesňavy do Ľadovej

 • Nordic walking pre pokročilých
 • trasa: Stratená > Pod Hanesovou II. > Dobšinská ľadová jaskyňa > Dobšinská Ľadová Jaskyňa, vlak
 • dĺžka trasy: 6,4 km, trvanie: 2:15 hod., stúpanie: 385 m

Príďte si vyčistiť hlavu na čerstvý vzduch do nádhernej prírody Slovenského raja. Rozohriať telo, naplniť pľúca, paličky do rúk a ide sa! Všetko samozrejme pod dohľadom našich skúsených inštruktorov. Dnešný Nordic walking je určený pre pokročilých aktívnych walkerov, ktorí chcú zažiť skutočný aktívny deň a pritom spoznať južnú časť Národného parku Slovenský raj. Trasa bude stredne náročná a v tempe. Cez kaňonovitú dolinu Tiesňavy zabezpečenou lávkami a mostíkmi vyjdeme prudším stúpaním na planinu Hanesová a pokračujeme až k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Kto ešte nenavštívil toto podzemné ľadové kráľovstvo bude mať samozrejme príležitosť. Spoločný tréning ukončíme serpentínovým zostupom do osady Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Už tradične je neoddeliteľnou súčasťou výletu aj Nordic walking tabata a joga.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

Rozhýb sa v Raji

 • Nordic walking pre pokročilých
 • trasa: Dedinky > Dobšinský kopec > Voniarky > Pod Hanesovou I. > Pod Hanesovou II. > Stratená
 • dĺžka trasy: 11,5 km, trvanie: 3:15 hod., stúpanie: 410 m

Aj túto sobotu urobte niečo pre seba a svoje zdravie, spojte príjemné s užitočným – očarujúcu prírodu a aktívny pohyb v podobe severskej chôdze so skúsenými inštruktormi. Náročná trasa preverí vašu kondičku, no zároveň dopraje duševný oddych. Zo železničnej stanice v obci Dedinky vystúpime na Dobšinský kopec kde sa napojíme na červenú turistickú značku smerom k lokalite ku Krížu až na Voniarky. Následne sa dostaneme na planinu Hanesová a zostúpime cez dolinu Tiesňavy, zabezpečenou lávkami, rebríkmi a mostíkmi. Na konci tiesňavy vstúpime do obce Stratená odkiaľ sa príjemne unavení vrátime vlakom do Košíc. Počas dňa nezabudneme ani na rozcvičku, Nordic walking tabatu či jogu.

 

KÚPIŤ LÍSTOK NA SPREVÁDZANÚ AKTIVITU

 

Upozornenie pre účastníkov sprevádzaných skupinových aktivít (turistika, severská chôdza)

Cena skupinovej sprevádzanej turistiky alebo severskej chôdze je jednotná pre všetkých účastníkov 3€/ osoba. Vstupy do kultúrnych a prírodných pamiatok si hradia účastníci vo vlastnej réžii. Lístok na sprevádzané aktivity si môžete zakúpiť osobne v Regionálnom informačnom bode, Hlavná 48 Košice alebo online na vylety.kosiceregion.com

Organizátor, ani osoba vedúca skupinovú športovú aktivitu nenesú zodpovednosť za účastníkov. Pred začatím aktivity, priamo na mieste, to každý účastník potvrdí podpísaním prehlásenia o osobnej zodpovednosti. V prípade nepriaznivého počasia môžu byť naplánované trasy upravené z bezpečnostných dôvodov. Keďže trasy povedú aj horským terénom, každý účastník musí mať zabezpečené cestovné poistenie do hôr (kryjúce aj prípadný zásah horskej služby) a potrebný výstroj (vhodné turistické topánky, oblečenie do nepriaznivého počasia). Prosíme, zabezpečte si tiež dostatok tekutín a občerstvenia.

Nenechajte si ujsť na trase Letného vlaku

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najväčšie prírodné unikáty a krásy Slovenska. Vďaka jej hĺbke a dĺžke ju zaraďujeme dokonca medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej poloha umožňuje, aby sa v jaskyni celoročne udržiavala teplota pod bodom mrazu a práve tento faktor zohral kľúčovú úlohu pri vytvorení ľadovej výzdoby, ktorú môžete obdivovať na vyše pol kilometrovej prehliadkovej trase. Pri návšteve jaskyne nezabudnite na teplú obuv a oblečenie, aby vás mrazivý vzduch neschladil z letnej horúčavy viac, ako by ste chceli. Aktuálne prevádzkové info nájdete na stránke Správy slovenských jaskýň.

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšia a najznámejšia vodná nádrž na území Slovenského raja. Nachádza sa v údolí rieky Hnilec, neďaleko obce Dedinky. Ak by ste sa chceli schladiť vo vode, myslite na to, že Palcmanská Maša patrí medzi najchladnejšie nádrže na Slovensku. Pozdĺž vodnej nádrže nájdete pestrú ponuku ubytovania, reštauračných, ale aj športových služieb vrátane požičovne bicyklov a člnov. Voľný čas tu môžete stráviť príjemnou prechádzkou, avšak príroda v okolí Maše ponúka tiež veľmi pestré možnosti na turistiku.

Telgártska slučka a Chmarošský viadukt

Za obcou Telgárt vchádza náš vlak do špirálového tunela v tvare slučky, pričom prevýšenie je až 31 metrov. Prejazd Telgártskou slučkou patrí medzi obľúbené zážitky všetkých milovníkov železnice. Na tej istej trati, neďaleko tunela, môžete vidieť aj nemenej zaujímavý technický objekt – Chmarošský viadukt. Ide o 18 metrov vysoký tehlový železničný most s deviatimi oblúkmi, ktorý dotvára vzhľad celej krajiny. Viadukt je zároveň považovaný za jednu z najkrajších technických stavieb na Slovensku. Pohľad na viadukt si najlepšie vychutnáte z turistického chodníka s červenou značkou, vedúceho zo stanice Telgárt Penzión  k prameňu Hrona, druhej najdlhšej rieky Slovenska. Prechádzka je dlhá 1,8 km.

Havrania skala

Havrania skala patrí medzi najvyššie a najkrajšie miesta s výhľadom v Slovenskom raji. Skalný masív je samostatnou prírodnou rezerváciou v nadmorskej výške 1.156 metrov. Na vrchole sa odkrýva pohľad na Kráľovu hoľu a v prípade dobrého počasia aj na Vysoké Tatry. Ak si trúfnete pozrieť sa ešte o niečo ďalej, svoju túru si môžete predĺžiť o ďalších 20 minút a pozrieť si Občasný prameň s viacfázovým vyvieraním vody. Na Havraniu skalu sa vyberte zo stanice v Stratenej, alebo si trasu predĺžte a prejdite sa od stanice v Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Stratenský kaňon

Tento fascinujúci kaňon, vytvorený riekou Hnilec, je dlhý iba 2 kilometre, predsa sa však u turistov teší veľkej obľube. Majestátnymi vápencovými bralami sa vlní romantická stará asfaltová cesta (neprístupná motorovým vozidlám), ktorá sa prepletá s Hnilcom, akoby do vrkoča. Romantická úžina je doplnená informačnými panelmi a predstavuje prvý náučný chodník na Slovensku vhodný pre vozíčkarov, na ktorých sa nezabudlo ani pri umiestňovaní tabúľ. Kolmé steny kaňonu ponúkajú pozorovanie zaujímavých skalných dutín, útvarov a jaskýň. Východiskom na túru do Stratenského kaňonu je obec Stratená, ale i osada Dobšinská ľadová jaskyňa.

Inšpirujte sa fascinujúcou krásou Slovenského raja

Ďalšie miesta, ktoré stoja za pozornosť

Stratenská Píla

dostala pomenovanie podľa toho, že v minulosti sa tu skutočne nachádzala píla. Pri výstavbe Palcmanskej Maše však bola zaplavená. Toto úžasné miesto na sútoku Hnilca a Krčmárovho potoku sa v minulosti nazývalo Kolonia Zajf. Pôsobivá prechádzka nábrežím Hnilca, zákutiami Stratenskej Píly, poteší všetkých lovcov krásnych záberov. Na túru sa môžete vybrať zo staníc Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratená, alebo z Dediniek.

Zejmarská roklina

je jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja so sústavou Nálepkových vodopádov na trase, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Tiesňava je pomerne krátka, no nemožno jej uprieť, že má všetko, čo má roklina v Slovenskom raji mať: skalné bralá, rebríky i stupačky. Roklinou sa dostanete na Geravy, odkiaľ zostúpite popri lanovkovej trati späť k Palcmanskej Maši. Turistický chodník do Zejmarskej rokliny je prístupný a značený už zo stanice Dedinky.

Ranč pod Ostrou skalou

s atmosférou divokého západu, kde máte možnosť zajazdiť si na koni alebo na koči. Zažiť môžete napríklad 100 míľ v sedle v panenskej prírode Slovenského raja. Pre tých, ktorých láka vychádzka na koni, avšak nevedia jazdiť, sú k dispozícii kurzy jazdenia pod dohľadom skúsených inštruktorov. Najmladší jazdci si môžu vyskúšať jazdenie do kruhu v sprievode inštruktora.

Cestovný poriadok Letný vlak do Slovenského raja

 

ladovy expres 2020 cestovny poriadok
ladovy expres 2020 cestovny poriadok

Informačná brožúra s kompletnou turistickou ponukou

Stiahnite si ju do vášho zariadenia a majte vždy poruke:

 • cestovný poriadok a užitočné info
 • tipy na turistiku
 • organizované túry
 • kontakty na poskytovateľov služieb

Na rok 2021 sme pre vás pripravili aj tieto zaujímavé výlety v Košickom kraji

Na lodi bez hraníc

15. AUGUST 2021

 • Autobusom do Viničiek
 • Odtiaľ loďou do Sárospataku a späť
 • Autobusom do Košíc

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

 • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
 • Jazero Beňatina
 • Morské oko vo Vihorlate

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres prevádzkuje Košice Región Turizmus (Hlavná 48, Košice, IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30 alebo +421 907 964 316) a Železničná spoločnosť Slovensko.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This