fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

28. AUGUST 2021

Potulky po Mantákove

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Poďte s nami „skontrolovať“ ako sa darí nemeckým kolonistom udržiavať ich svojský jazyk zdedený po svojich predkoch – mantáčtinu. A kde inde, ak nie v Medzeve, Smolníku a blízkej Smolníckej Hute. Cestou navštívime Múzeum kinematografie, vysvetlíme, ako funguje hámor a tiež navštívime Heimatstube. Ak ste ešte nevideli strechu z pravého zlata, tak teraz bude príležitosť. Na záver výletu si užijeme relax a pokojnú atmosféru na brehu romantického Smolníckeho tajchu, kde bude priestor aj na niečo pod zub.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej, Medzev

Medzev je spomínaný aj v spojitosti so svojim rodákom, exprezidentom Rudolfom Schusterom, nadšeným fotografom. Zbierku fotografickej a kinematografickej techniky a tiež dary od prezidentov mnohých štátov tvoria základ expozície múzea, no nájdete tam aj etnografickú zbierku a dokumentáciu hámorníckej výroby.

Heimatstube - izba tradícií, Smolnícka Huta

Izba tradícií, zachytávajúca život miestnych obyvateľov, uchováva viac ako storočné exponáty predmetov dennej potreby z rôznych oblastí života. Časť výstavy je venovaná baníckej téme, časť vysťahovalectvu za veľkú mláku. Exponáty pochádzajú aj zo slávnej tabakovej továrne z neďalekého Smolníka, ktorá manufaktúrne spracovávala tabakové listy z Jávy, Brazílie či Ekvádoru. Môžete tu vidieť posledné kusy exkluzívne ručne šúľaných cigár, ktoré sa vyvážali do celej Európy.

Smolnícky tajch

nazývaný aj ako jazero Úhorná, ponúka relax pri pokojnej hladine v objatí hustých lesov. Pôvodne malo jazero slúžiť ako zásobáreň vody pre banské zariadenia. Jeho úlohou bolo zachytávať dažďovú vodu z okolitých vrchov a tým zabrániť častým povodniam. Patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku. Dnes však ponúka možnosť kúpania, člnkovania a rybolovu. Okolie je popretkávané obľúbenými chodníkmi pre turistov a cyklistov. V blízkosti jazera je reštaurácia a lodenica.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, prehliadka Múzea kinematografie rodiny Schusterovej, prehliadka expozície STM – Hámor v Medzeve, prehliadka Heimatstube a návšteva Smolníckeho tajchu. Individuálne občerstvenie v lokálnej reštaurácii bude v závere výletu.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Opálové bane a svedkovia
plynúceho času

11. SEPTEMBER 2021

  • Opálové bane
  • Kaštieľ v Budimíre
  • .

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

  • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
  • Jazero Beňatina
  • Morské oko vo Vihorlate

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This