fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

28. AUGUST 2021

Potulky po Mantákove

 • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
 • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Poďte s nami „skontrolovať“ ako sa darí nemeckým kolonistom udržiavať ich svojský jazyk zdedený po svojich predkoch – mantáčtinu. A kde inde, ak nie v Medzeve, Smolníku a blízkej Smolníckej Hute. Cestou navštívime Múzeum kinematografie, vysvetlíme, ako funguje hámor a tiež navštívime Heimatstube. Ak ste ešte nevideli strechu z pravého zlata, tak teraz bude príležitosť. Na záver výletu si užijeme relax a pokojnú atmosféru na brehu romantického Smolníckeho tajchu, kde bude priestor aj na niečo pod zub.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej, Medzev

Medzev je spomínaný aj v spojitosti so svojim rodákom, exprezidentom Rudolfom Schusterom, nadšeným fotografom. Zbierku fotografickej a kinematografickej techniky a tiež dary od prezidentov mnohých štátov tvoria základ expozície múzea, no nájdete tam aj etnografickú zbierku a dokumentáciu hámorníckej výroby.

Heimatstube - izba tradícií, Smolnícka Huta

Izba tradícií, zachytávajúca život miestnych obyvateľov, uchováva viac ako storočné exponáty predmetov dennej potreby z rôznych oblastí života. Časť výstavy je venovaná baníckej téme, časť vysťahovalectvu za veľkú mláku. Exponáty pochádzajú aj zo slávnej tabakovej továrne z neďalekého Smolníka, ktorá manufaktúrne spracovávala tabakové listy z Jávy, Brazílie či Ekvádoru. Môžete tu vidieť posledné kusy exkluzívne ručne šúľaných cigár, ktoré sa vyvážali do celej Európy.

Smolnícky tajch

nazývaný aj ako jazero Úhorná, ponúka relax pri pokojnej hladine v objatí hustých lesov. Pôvodne malo jazero slúžiť ako zásobáreň vody pre banské zariadenia. Jeho úlohou bolo zachytávať dažďovú vodu z okolitých vrchov a tým zabrániť častým povodniam. Patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku. Dnes však ponúka možnosť kúpania, člnkovania a rybolovu. Okolie je popretkávané obľúbenými chodníkmi pre turistov a cyklistov. V blízkosti jazera je reštaurácia a lodenica.

Podmienky účasti (COVID19 pravidlá)

Vzhľadom k aktuálnym opatreniam by sme Vás radi požiadali o dodržiavanie protiepidemiologických opatrení podľa Vyhlášky č. 241 (Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí) zo dňa 12.8. 2021, v platnosti od 16.8.2021.

 

Účasť na jednodňovom autobusovom výlete Potulky po Mantákove, organizovanom KRT je povolená pre osoby  osoby v režime  „OTP“ (osoba očkovaná, testovaná, alebo prekonala ochorenie COVID-19)

 

Za osobu v režime očkovaná, testovaná, alebo prekonala ochorenie COVID-19 (ďalej len „osoba v režime OTP“) sa na účely tejto vyhlášky považuje:

 • a) osoba plne očkovaná.
 • a) osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,
 • b) osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou,
 • c) osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID19, alebo
 • d) osoba do 12 rokov veku.
 • b) osoba, ktorá je schopná sa preukázať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odberu v prípade RT-PCR alebo LAMP testu alebo 48 hodín od odberu v prípade antigénového testu, alebo
 • c) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami.

 

Vyhláška stanovuje povinnosť preukázať sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19 alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Uvedené potvrdenie je možné nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ, ak je vydaný; v opačnom prípade je potrebné tieto skutočnosti preukazovať dokladom, z ktorého je určiteľná identita preukazujúcej sa osoby.

Organizátor hromadného podujatia je oprávnený požadovať od osoby vstupujúcej do priestorov hromadného podujatia predloženie príslušného dokladu, ktorý preukazuje niektorú zo skutočností podľa odseku 1 alebo 2; do tohto dokladu je koordinátorka výletu oprávnená nahliadnuť.

Pri nástupe do autobusu je povinné použiť dezinfekciu na ruky, taktiež pri vstupoch do jednotlivých pamiatok. Prosíme Vás o dodržanie obsadenia rovnakých sedadiel počas prepravy. Počas celého výletu je nevyhnutné použiť ochranu horných dýchacích ciest, chrániť seba a spolucestujúcich. Prosíme Vás, aby ste konzumáciu jedla nechali na čas na to vyhradený. Pri dodržiavaní pitného režimu Vás prosíme o zloženie si ochrany dýchacích ciest len na nevyhnutný čas.

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov. Zoznam účastníkov bude po tejto dobe zlikvidovaný. Prosíme Vás o akceptovanie rozdelenie do skupín koordinátorkou pri návšteve pamiatok podľa konkrétnych požiadaviek. Počas programu výletu dbajte o dodržiavanie bezpečnostných rozostupov vo vnútorných ale aj vo vonkajších priestoroch. Veríme, že sa nám spoločnými silami podarí absolvovať výlety nie len zážitkovo hodnotne, zaujímavo ale aj bezpečne.

Ďakujeme Vám za Vašu ochotu a obozretnosť a prajeme krásny výlet.

 

VYHLÁŠKA 241 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí

https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2021/vyhlaska_241.pdf?fbclid=IwAR21vPgd-NnNxkXgKEfsR8RLvaLcsRqRVmoURz57ljQbk0r3cMGCaCVj8rE

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, prehliadka Múzea kinematografie rodiny Schusterovej, prehliadka expozície STM – Hámor v Medzeve, prehliadka Heimatstube a návšteva Smolníckeho tajchu. Individuálne občerstvenie v lokálnej reštaurácii bude v závere výletu.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Opálové bane a svedkovia
plynúceho času

11. SEPTEMBER 2021

 • Opálové bane
 • Kaštieľ v Budimíre
 • .

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

 • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
 • Jazero Beňatina
 • Morské oko vo Vihorlate

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This