fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

11. SEPTEMBER 2021

Opálové bane a svedkovia
plynúceho času

  • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Vydajte sa na septembrový výlet za poznaním a dobrodružstvom. Prvou zastávkou výletu bude expozícia historických hodín v kaštieli v Budimíre odkiaľ sa vyberieme za podzemným bádaním do známych opálových baní  – domova najväčšieho opálu menom Harlekýn, ktorý sa našiel v roku 1775 a dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Čaká vás aj skúška odvahy v chodbe s úplnou tmou! Na chvíľu sa z vás stanú ozajstní hľadači opálov a môžete si vyskúšať, aké je orientovať sa len podľa hmatu.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Múzeum historických hodín, Budimír

Architektonicky zaujímavá stavba kaštieľa v tereziánskom štýle, bývalé sídlo rodu Újhazy, tiež dočasné sídlo miestnej školy, či obľúbené miesto pre oddych  – vďaka rozľahlému francúzskemu parku. Okrem dobového zariadenia a obrazov, kaštieľ  ponúka na obdiv kolekciu historických hodín. Unikátne sú hodiny v podobe obrazu – maľba s prírodnou scenériou a hodinovou vežou, ukazujúcou skutočný čas. Tieto hodiny sa naťahujú kľúčom a tento proces je tiež zakomponovaný do konceptu maľby. Ak by ste chceli nájsť v Európe ďalšie originály podobných „hodinomalieb“, našli by ste ich sotva 20 kusov.

Opálové bane

V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako bane v Dubníku. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov. S nami môžete zažiť prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie a dozvedieť sa tak množstvo zaujímavostí o poklade Slanských vrchov.

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, prehliadka kaštieľa v Budimíre a komentovaná prehliadka opálovej bane. Návšteva gejzíru v Herľanoch je podmienená predpokladaným časom erupcie. Na výlet si zabezpečte občerstvenie a pitný režim, pevnú nepremokavú obuv a vrstvu teplého oblečenia pre vstup do bane.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

  • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
  • Jazero Beňatina
  • Morské oko vo Vihorlate

Prechádzka vinicami

2. OKTÓBER 2021

  • Kaštieľ v Borši
  • Zlatá Putňa – Viničky
  • OZ Tokajský strapec

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This