fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

11. SEPTEMBER 2021

Opálové bane a svedkovia
plynúceho času

 • ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
 • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00

Vydajte sa na septembrový výlet za poznaním a dobrodružstvom. Prvou zastávkou výletu bude expozícia historických hodín v kaštieli v Budimíre odkiaľ sa vyberieme za podzemným bádaním do známych opálových baní  – domova najväčšieho opálu menom Harlekýn, ktorý sa našiel v roku 1775 a dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Čaká vás aj skúška odvahy v chodbe s úplnou tmou! Na chvíľu sa z vás stanú ozajstní hľadači opálov a môžete si vyskúšať, aké je orientovať sa len podľa hmatu.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Múzeum historických hodín, Budimír

Architektonicky zaujímavá stavba kaštieľa v tereziánskom štýle, bývalé sídlo rodu Újhazy, tiež dočasné sídlo miestnej školy, či obľúbené miesto pre oddych  – vďaka rozľahlému francúzskemu parku. Okrem dobového zariadenia a obrazov, kaštieľ  ponúka na obdiv kolekciu historických hodín. Unikátne sú hodiny v podobe obrazu – maľba s prírodnou scenériou a hodinovou vežou, ukazujúcou skutočný čas. Tieto hodiny sa naťahujú kľúčom a tento proces je tiež zakomponovaný do konceptu maľby. Ak by ste chceli nájsť v Európe ďalšie originály podobných „hodinomalieb“, našli by ste ich sotva 20 kusov.

Opálové bane

V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako bane v Dubníku. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov. S nami môžete zažiť prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie a dozvedieť sa tak množstvo zaujímavostí o poklade Slanských vrchov.

Podmienky účasti (COVID19 pravidlá)

Vzhľadom k aktuálnym opatreniam by sme Vás radi požiadali o dodržiavanie protiepidemiologických opatrení podľa Vyhlášky č. 241 (Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí) zo dňa 12.8. 2021, v platnosti od 16.8.2021.

 

Účasť na jednodňových autobusových výletoch

Opálové bane a svedkovia plynúceho času 11.9.2021

Za Unescom na Zemplín 25.9.2021

Prechádzka vinicami 2.10.2021

Ci béby! 9.10

organizovaných KRT je povolená len pre osoby  plne očkované proti  ochoreniu COVID-19.

 

 Za osobu v režime „plne očkovaná“ sa na účely tejto vyhlášky považuje:

 • a) osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,
 • b) osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou,
 • c) osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID19, alebo
 • d) osoba do 12 rokov veku.

 

Vyhláška stanovuje povinnosť preukázať sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Uvedené potvrdenie je možné nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ, ak je vydaný; v opačnom prípade je potrebné tieto skutočnosti preukazovať dokladom, z ktorého je určiteľná identita preukazujúcej sa osoby.

Organizátor hromadného podujatia je oprávnený požadovať od osoby vstupujúcej do priestorov hromadného podujatia predloženie príslušného dokladu, ktorý preukazuje niektorú zo skutočností, do tohto dokladu je koordinátorka výletu oprávnená nahliadnuť.

Pri nástupe do autobusu je povinné použiť dezinfekciu na ruky, taktiež pri vstupoch do jednotlivých pamiatok. Prosíme Vás o dodržanie obsadenia rovnakých sedadiel počas prepravy. Počas celého výletu je nevyhnutné použiť ochranu horných dýchacích ciest, chrániť seba a spolucestujúcich. Prosíme Vás, aby ste konzumáciu jedla nechali na čas na to vyhradený. Pri dodržiavaní pitného režimu Vás prosíme o zloženie si ochrany dýchacích ciest len na nevyhnutný čas.

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov. Zoznam účastníkov bude po tejto dobe zlikvidovaný. Prosíme Vás o akceptovanie rozdelenie do skupín koordinátorkou pri návšteve pamiatok podľa konkrétnych požiadaviek. Počas programu výletu dbajte o dodržiavanie bezpečnostných rozostupov vo vnútorných ale aj vo vonkajších priestoroch. Veríme, že sa nám spoločnými silami podarí absolvovať výlety nie len zážitkovo hodnotne, zaujímavo ale aj bezpečne.

Ďakujeme Vám za Vašu ochotu a obozretnosť a prajeme krásny výlet.

 

VYHLÁŠKA 241 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2021/vyhlaska_241.pdf?fbclid=IwAR21vPgd-NnNxkXgKEfsR8RLvaLcsRqRVmoURz57ljQbk0r3cMGCaCVj8rE

 

V prípade ak ste si vstupenky zaobstarali v čase pred platnosťou Vyhlášky 241, resp. v čase pred zverejnením tohto usmernenia (16.8.2021) a nespĺňate podmienky účasti na výlete v čase jeho konania, prosím kontaktujte nás mailom vylety@kosiceregion.com, telefonicky na číslach: +421 55 3050 530, +421 907 964 316 alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

 

Cenník

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, prehliadka kaštieľa v Budimíre a komentovaná prehliadka opálovej bane. Návšteva gejzíru v Herľanoch je podmienená predpokladaným časom erupcie. Na výlet si zabezpečte občerstvenie a pitný režim, pevnú nepremokavú obuv a vrstvu teplého oblečenia pre vstup do bane.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Za UNESCOm na Zemplín

25. SEPTEMBER 2021

 • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
 • Jazero Beňatina
 • Morské oko vo Vihorlate

Prechádzka vinicami

2. OKTÓBER 2021

 • Kaštieľ v Borši
 • Zlatá Putňa – Viničky
 • OZ Tokajský strapec

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This