fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

Ľadový expres

Jediné priame spojenie Košice – Dobšinská ľadová jaskyňa

 

 

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres premáva každú sobotu v júli a auguste zo železničnej stanice v Košiciach do stanice Červená Skala a späť.
Nástup, resp. výstup je možný po celej trase v zastávkach/staniciach: Košice – Kysak – Margecany – Gelnica – Nálepkovo – Mlynky – Dedinky – Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa – Telgárt, penzión – Červená Skala a opačne.
 

 

NOVINKA! Využite kyvadlovú autobusovú dopravu v smere: Kopanecké sedlo – Hrabušice – Vydrník a späť. Viac info v sekcii Cestovný poriadok. 

 

CESTOVNÝ PORIADOKCENNÍK

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najväčšie prírodné unikáty a krásy Slovenska. Vďaka jej hĺbke a dĺžke ju zaraďujeme dokonca medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej poloha umožňuje, aby sa v jaskyni celoročne udržiavala teplota pod bodom mrazu a práve tento faktor zohral kľúčovú úlohu pri vytvorení ľadovej výzdoby, ktorú môžete obdivovať na vyše pol kilometrovej prehliadkovej trase.

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšia a najznámejšia vodná nádrž na území Slovenského raja. Nachádza sa v údolí rieky Hnilec, neďaleko obce Dedinky. Pozdĺž vodnej nádrže nájdete pestrú ponuku ubytovania, reštauračných, ale aj športových služieb vrátane požičovne bicyklov a člnov. Voľný čas tu môžete stráviť príjemnou prechádzkou, avšak príroda v okolí Maše ponúka aj pestré možnosti na turistiku. 

Havrania skala
/skalný masív/

Havrania skala patrí medzi najvyššie a najkrajšie miesta s výhľadom v Slovenskom raji. Skalný masív je samostatnou prírodnou rezerváciou v nadmorskej výške 1156 metrov. Na vrchole sa odkrýva pohľad na Kráľovu hoľu a v prípade dobrého počasia aj na Vysoké Tatry. Ak si trúfnete pozrieť sa ešte o niečo ďalej, svoju túru si môžete predĺžiť o ďalších 20 minút a pozrieť si Občasný prameň s viacfázovým vyvieraním vody.

Ranč pod Ostrou skalou
/jazdenie na koňoch/

Ranč s atmosférou divokého západu, kde máte možnosť zajazdiť si na koni alebo na koči. Zažiť môžete napríklad 100 míľ v sedle v panenskej prírode Slovenského raja. Pre tých, ktorých láka vychádzka na koni, avšak nevedia jazdiť, sú k dispozícii kurzy jazdenia pod dohľadom skúsených inštruktorov. Najmladší jazdci si môžu, v sprievode inštruktora, vyskúšať jazdenie do kruhu.

Telgártska slučka a Chmarošský viadukt

Za obcou Telgárt vchádza vlak do špirálového tunela v tvare slučky, pričom prevýšenie je až 31 metrov. Na tej istej trati, neďaleko tunela môžete vidieť aj nemenej zaujímavý technický objekt – Chmarošský viadukt. Ide o 18 metrov vysoký tehlový železničný most s deviatimi oblúkmi, ktorý dotvára vzhľad celej krajiny. Viadukt je zároveň považovaný za jednu z najkrajších technických stavieb na Slovensku.

Hansjakubova
vodná nádrž

Hansjakubova je menšia vodná nádrž na konci Hansjakubovej doliny v magickom prostredí Slovenského raja. Nádrž je napájaná potokmi z priľahlých dolín a slúži na chov rýb.

Stratenský kaňon
náučný chodník

Značená turistická trasa vás dovedie ku kaňonovitému úseku horného toku riečky Hnilec ležiacemu neďaleko obce Stratená, kde prechádza po spevnenej ceste nenáročný chodník. Má osem zastávok (náučných panelov) s minimálnym prevýšením a je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka.

Stratenská píla
prírodná rezervácia

Stratenská píla dostala pomenovanie podľa toho, že v minulosti sa tu nachádzala píla a zvonica. Pri výstavbe Palcmanskej Maše však bola zaplavená. Dnes patrí medzi chránené oblasti. Voda sem priteká z Hnilca a keďže je čistá, vyskytuje sa tu veľké množstvo rakov a pstruhov.

Kráľova hoľa (1946 m n.m.)

Najospevovanejší vrch slovenskej turistiky opradený povesťami a legendami. Dôležitý triangulačný bod Slovenska, pramenisko a rozvodie najväčších slovenských riek: Čierneho Váhu, Hnilca a Hornádu. Pod vrcholom mala počas 2. svetovej vojny partizánska brigáda Jánošík zemľanky a sklady a na jeseň a v zime rokov 1944 a 1945 cez ňu prechádzali viaceré partizánske jednotky. Udalosti 2. svetovej vojny pripomína reliéf na obelisku. Od roku 1960 je tu televízny vysielač, ku ktorému vedie zo Šumiaca horská asfaltová cesta, pre verejnosť uzavretá. V budove televízneho vysielača je núdzové útočisko pre turistov.

Šumiac

Vrchárska obec (880 m) vo východnej časti Heľpianskeho podolia vznikla v 15. storočí kolonizáciou na valaskom práve. Najstaršie zdroje uvádzajú, že patrila muránskemu panstvu a mala dedičného richtára. Obyvateľstvo sa zaoberalo chovom dobytka a oviec a spracúvaním dreva. V 17. storočí tu bola píla a sklená huta. V 19. storočí obyvatelia dochádzali do práce do železiarní v Červenej skale. V 30. rokoch sa začala stavba železničnej trate Červená skala – Margecany, na ktorej našli zamestnanie mnohí obyvatelia. Dodnes sa zachovali drevené zrubové domy pod sedlovými strechami v otvorených dvoroch. Obec je ľahko dostupná (2,6 km) zo stanice Červená skala.

Turistické tipy na stihanutie

Ceny cestovných lístkov

Nárok na zľavnený lístok majú:

  • deti vo veku 3-18 rokov
  • osoby s ŤZP a ich doprovod
  • seniori nad 62 rokov

*Deti do 3 rokov cestujú zdarma, avšak bez nároku na miesto na sedenie vo vlaku 

SEDENIE VO VLAKU JE VOĽNÉ

INŠTRUKCIE K NÁKUPU CEZ ONLINE SYSTÉM TICKETWARE:

Pri nákupe online v rezervačnom systéme TICKETWARE si v prvom kroku volíte počet miest, až v druhom kroku – v rozbaľovacom roletkovom menu “Vybrať zľavu” – potom prípadné zľavy.

Nákup je možný aj osobne, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach, v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00.

Lístky na Ladový expres si môžete kúpiť najneskôr 30 minút pred odchodom.

 

Ľadový expres je mimoriadny turistický vlak, ktorý pre vás prevádzkuje Košice Región Turizmus a Železničná spoločnosť Slovensko. 

Share This