fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

ZIMNÁ EDÍCIA

ĽADOVÝ EXPRES

Mimoriadny turistický vlak premáva každú sobotu počas mesiaca február na trase Košice – Dobšinská ľadová jaskyňa a späť. Všetci cestujúci môžu využiť exkluzívne zľavy na skipassy v lyžiarskych strediskách po trase vlaku. Tohtoročnou novinkou je sprevádzaná skupinová turistika a nordic walking. 

Ľadový expres je mimoriadny vlak, ktorý turistom zjednodušuje dopravnú dostupnosť južnej časti Slovenského raja aj v zime. Navyše sme pre vás pripravili skupinovú turistiku, nordic walking s inštruktorom a zľavy na celodenné skipassy vo vybraných strediskách na trase vlaku. Nečakajte na všetko v radoch a kolónach, zimujte v Košickom kraji!

NOVINKA: Skupinová turistika a nordic walking

Exkluzívne pre cestujúcich z Ľadového expresu sme pripravili možnosť skupinovej turistiky a nordic walkingu s inštruktorom.

Každý účastník skupinových aktivít musí mať zabezpečené cestovné poistenie na hory (kryjúce aj prípadný zásah horskej služby) a potrebný výstroj (pevná zimná turistická obuv, protišmykové návleky na obuv). Organizátor ani osoba vedúca skupinovú aktivitu zaňho nepreberajú zodpovednosť. To účastník potvrdí svojím podpisom pred začatím aktivity – prehlásenie o osobnej zodpovednosti. V prípade nepriaznivého počasia môžu byť turistické trasy upravené z bezpečnostných dôvodov.

Rajská zimná turistika v Stratenej

 • trasa: Stratená – Stratenský kaňon – Stratenská Píla – Dedinky
 • dĺžka trasy: 9 km, trvanie: 3:00 hod., stúpanie: 255 m

Nenáročná trasa bez výrazných stúpaní sprevádzaná turistickými sprievodcami ponúkne to najkrajšie z prírodnej rezervácie Stratená. Túru začneme v Stratenej, prejdeme sa romantickým Stratenským kaňonom a Stratenskou Pílou po nábreží Hnilca až k Palcmanskej Maši v Dedinkách. Na trase sa nachádzajú technické zabezpečovacie pomôcky. Čas bude aj na občerstvenie. Na cestu späť do Košíc nastúpite do vlaku v Dedinkách.

Do Zejmarskej rokliny

 • trasa: Dedinky – Zejmarská roklina – Geravy – Dedinky
 • dĺžka trasy: 8,6 km, trvanie: 3:30 hod., stúpanie: 440 m

Stredne náročná trasa do jedinej sprístupnenej rokliny južnej časti Slovenského raja povedie zo stanice Dedinky s prestávkou na občerstvenie v horskom Hoteli Geravy a prudším klesaním späť, v blízkosti lanovkovej dráhy k Palcmanskej Maši. Na trase s prevýšením 440 metrov sa nachádzajú technické zabezpečovacie pomôcky a nevyhnutná je pevná zimná turistická obuv, protišmykové návleky na obuv a paličky. Do Košíc sa budete vracať zo stanice Dedinky.

Zimná rozprávka s nordic walkingom

 • trasa: Stratená – Stratenská Píla – Veľké a Malé Zajfy – Stratená
 • dĺžka trasy: 11,5 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 155 m

Objavte nordic walking – severskú chôdzu ako nový druh športu! Je to bezpečná, jednoduchá, efektívna a zábavná cesta k zdokonaleniu kondície. Trasu zo Stratenej na Malé Zajfy povedie akreditovaná inštruktorka a členovia občianskeho združenia ŠK Dobšiná. Trasa povedie z obce Stratená, priamo zo železničnej stanice, kde vystúpite. Ak paličky na severskú chôdzu zatiaľ nemáte, nenechajte sa odradiť, budú k dispozícii. Čaká vás kúsok teórie o severskej chôdzi, prezentácia správnej techniky chôdze, malá rozcvička, čarokrásna prechádzka, skupinové cvičenie a na záver Nordic walking joga. A to všetko v malebnom prostredí Slovenského raja…

Zimná rozprávka s nordic walkingom

 • trasa: Stratená – Stratenská Píla – Veľké a Malé Zajfy – Stratená
 • dĺžka trasy: 11,5 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 155 m

Objavte nordic walking – severskú chôdzu ako nový druh športu! Je to bezpečná, jednoduchá, efektívna a zábavná cesta k zdokonaleniu kondície. Trasu zo Stratenej na Malé Zajfy povedie akreditovaná inštruktorka a členovia občianskeho združenia ŠK Dobšiná. Trasa povedie z obce Stratená, priamo zo železničnej stanice, kde vystúpite. Ak paličky na severskú chôdzu zatiaľ nemáte, nenechajte sa odradiť, budú k dispozícii. Čaká vás kúsok teórie o severskej chôdzi, prezentácia správnej techniky chôdze, malá rozcvička, čarokrásna prechádzka, skupinové cvičenie a na záver Nordic walking joga. A to všetko v malebnom prostredí Slovenského raja…

Rajské vyhliadky z Havranej

 • trasa: Stratená – Občasný prameň – Havrania skala – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská Píla – Stratená / Dedinky
 • bez výstupu na Havraniu skalu – dĺžka trasy: 8,4 km, trvanie 3:00 hod., stúpanie: 370 m
 • s výstupom na Havraniu skalu – dĺžka trasy: 10 km, trvanie: 4:00 hod., stúpanie: 564 m

Ak patríte medzi turistických „orlov“ a zmyslom vašich túr je kochanie sa výhľadom v štvorciferných nadmorských výškach, tak toto je výlet presne pre vás. Zo Stratenej vystúpime k Občasnému prameňu. „Orly“ vyletia na Havraniu skalu pozrieť si svet z výšky, odkiaľ sa spustíme cez Veľké a Malé Zajfy k Stratenskej Píle. Túru ukončíme v Stratenej . Výstup na Havraniu skalu nie je povinný, môžete ho zvážiť podľa vašej kondície.

Lyžiarske strediská na trase Ľadového expresu

Lyžiarske stredisko SKI Telgárt ponúka možnosť zjazdového lyžovania, freeride lyžovania i snowboarding. V stredisku sa nachádza 7 vlekov a 10 zjazdoviek. K dispozícii je požičovňa lyží, skiservis, skishop, lyžiarska škola a škôlka. Občerstviť sa môžete v tradičnej Kolibe, Après-ski bare a v ideálnych podmienkach aj v ľadovom bare priamo na svahu. Pre najmenších je upravená zóna na sánkovanie. V mesiaci február sú v lyžiarskom stredisku plánované rôzne akcie pre deti i dospelých, psie záprahy, zabíjačka, gastrovíkendy a animačné programy.

Zjazdovka v lyžiarskom stredisku Ski centrum Mraznica je vhodná pre náročných lyžiarov, ale aj pre začiatočníkov. V stredisku sa nachádzajú tri lyžiarske vleky, hlavná zjazdovka je dlhá 1.650 m. Návštevníkom strediska je k dispozícii požičovňa lyží a snowboardov, úschovňa a servis lyží. Vaši najmenší tu môžu absolvovať svoje prvé lyžiarske krôčiky vďaka lyžiarskej škole a skôlke. V lyžiarskom stredisku nájdete aj krytú ľadovú plochu na korčuľovanie s rozmermi 30 x 15 metrov. Vstupy na ľadovú plochu sú v dvojhodinových intervaloch v pevne stanovenom čase.

Lyžiarske stredisko Mlynky Biele Vody sa nachádza približne 1500 metrov od železničnej stanice Mlynky. Stredisko ponúka návštevníkom 2 lyžiarske vleky s prepravnou kapacitou 1.180 osôb za hodinu. Dĺžka upravovanej zjazdovky je 450 metrov. Zjazdovka s technickým zasnežovaním je denne upravovaná. V blízkosti zjazdovky sa nachádza bufet, skiservis a požičovňa lyží.

Ski centrum Mlynky Gugel sa nachádza približne 200 metrov od železničnej stanice Mlynky. Je to najväčšie lyžiarske stredisko v Slovenskom raji na severných svahoch Kruhovej. Stredisko ponúka návštevníkom 3 lyžiarske vleky s prepravnou kapacitou 1.350 osôb za hodinu. Najdlhšia zjazdovka v stredisku má 1.400 metrov. V okolí zjazdovky sa nachádza požičovňa lyží, skiservis, bufet. V stredisku nájdete inštruktora lyžovania i snowboardingu.

V bielej stope na bežkách

Stále viac milovníkov aktívneho zimného oddychu siaha po bežkách. Vydajte sa spoznávať nádhernú zasneženú krajinu v bežkárskych areáloch Grajnár, SKI Telgárt alebo pri Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Na túru v zime? Prečo nie…

Prírodná rezervácia Stratená

je územie s hlbokými dolinami a vysokými horskými chrbtami, pokryté lesnými porastami osídľujúcimi aj tie najextrémnejšie stanovištia. Schovaná v objatí Sokolích skál je aj dedinka s výstižným názvom Stratená, pôvodne banícka obec, kde posledné Csákyho – neskôr Coburgove – pece na rudu horeli ešte v roku 1927. Z pôvodnej huty v dnešnej Stratenej veľa neostalo. Zachovala sa len niekdajšia administratívna budova, v ktorej sídlilo vedenie závodu. Dnes sa v nej nachádza penzión Šafran. V rímskokatolíckom kostole je prenesená drevená socha Márie Magdalény, ktorej autorom je Majster Pavol z Levoče.

Stratenská Píla

dostala pomenovanie podľa toho, že v minulosti sa tu skutočne nachádzala píla. Pri výstavbe Palcmanskej Maše však bola zaplavená. Toto úžasné miesto na sútoku Hnilca a Krčmárovho potoku sa v minulosti nazývalo Kolonia Zajf. Pôsobivá prechádzka nábrežím Hnilca, zákutiami Stratenskej Píly, poteší všetkých lovcov krásnych záberov. Na túru sa môžete vybrať zo staníc Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratená, alebo z Dediniek.

Chmarošský viadukt

je považovaný za jednu z najkrajších technických stavieb na Slovensku. Ide o 18 metrov vysoký tehlový železničný most s deviatimi oblúkmi, ktorý je neodmysliteľným bodom scenérie krajiny, akoby bol jej prirodzenou súčasťou od stvorenia. Pohľad na viadukt si najlepšie vychutnáte z turistického chodníka s červenou značkou, vedúceho zo stanice Telgárt Penzión  k prameňu Hrona, druhej najdlhšej rieky Slovenska. Prechádzka je dlhá 1,8 km. Na tej istej železničnej trati, pred obcou Telgárt, vchádzajú železničné koľaje do tunela v tvare slučky, s prevýšením až 31 metrov. Práve preto dostal tento technický fenomén pomenovanie Telgártska slučka.

STRATENSKÝ KAŇON

vytvorila riečka Hnilec. Tento fascinujúci kaňon je dlhý iba 2 kilometre, predsa sa však teší veľkej obľube u turistov. Majestátnymi vápencovými bralami sa vlní romantická stará asfaltová cesta (neprístupná motorovým vozidlám), ktorá sa prepletá s Hnilcom, akoby do vrkoča. Romantická úžina je doplnená informačnými panelmi a predstavuje prvý náučný chodník na Slovensku vhodný pre vozíčkarov, na ktorých sa nezabudlo ani pri umiestňovaní tabúľ. Kolmé steny kaňonu ponúkajú pozorovanie zaujímavých skalných dutín, útvarov a jaskýň. Východiskom na túru do Stratenského kaňonu je obec Stratená, ale i osada Dobšinská ľadová jaskyňa.

Havrania skala

patrí medzi najvyššie a najkrajšie miesta s výhľadom v Slovenskom raji. Skalný masív je samostatnou prírodnou rezerváciou v nadmorskej výške 1.156 metrov. Na vrchole sa odkrýva pohľad na Kráľovu hoľu a občas aj na Vysoké Tatry. Ak máte ešte chuť, pokračovať môžete k Občasnému prameňu. Na Havraniu skalu sa vyberte zo stanice v Stratenej, alebo si trasu predĺžte a prejdite sa od stanice v Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Zejmarská roklina

je jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja so sústavou Nálepkových vodopádov na trase, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Tiesňava je pomerne krátka, no nemožno jej uprieť, že má všetko, čo má roklina v Slovenskom raji mať: skalné bralá, rebríky i stupačky. Roklinou sa dostanete na Geravy, odkiaľ zostúpite popri lanovkovej trati späť k Palcmanskej Maši. Turistický chodník do Zejmarskej rokliny je prístupný a značený už zo stanice Dedinky.

Cenník zimnej edície Ľadového expresu 

V predaji sú iba spiatočné (obojsmerné) lístky. Rodinné lístky si môžete kúpiť iba v predpredaji (online alebo v Regionálnom informačnom bode), ich nákup priamo vo vlaku nie je možný. Využiť môžete aj výhodné balíčky s celodenným skipassom, ktoré sme pripravili exkluzívne pre cestujúcich z Ľadového expresu. Zľavu si uplatníte v lyžiarskych strediskách Ski centrum Gugel, Mlynky Biele vody, Ski Centrum Mraznica a Ski Telgárt v deň jazdy vlaku.

Deti do 3 rokov cestujú zadarmo, avšak bez nároku na sedadlo vo vlaku. Cena lístka je jednotná pre všetky nástupné a výstupné stanice. Lístky si môžete kúpiť aj osobne, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach, v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00. Lístky na Ladový expres si môžete kúpiť najneskôr 30 minút pred odchodom vlaku. 

DÔLEŽITÉ: Na prepravu v mimoriadnych turistických vlakoch sa nevzťahujú zľavy platné na pravidelných vlakových spojeniach ZSSK.

Pri online nákupe cez rezervačný systém TICKETWARE si v prvom kroku zvolíte počet miest. Následne, v druhom kroku – v rozbaľovacom roletkovom menu “Vybrať zľavu” – si potom zvolíte prípadné zľavy.

Vyberte si dátum a typ lístka

Cestovný poriadok Ľadový expres: zimná edícia

 

Informačná brožúra Ľadový expres: zimná edícia

Stiahnite si ju do vášho zariadenia a majte vždy poruke:

 • cestovný poriadok a užitočné info
 • tipy na zimnú turistiku
 • lyžiarske strediská na trase vlaku
 • organizované túry a nordic walking
 • kontakty na poskytovateľov služieb

Na rok 2020 sme pre vás pripravili aj tieto zaujímavé výlety v Košickom kraji

Do vtáčieho raja

25. apríl 2020

 • Vtáčí raj pri Sennom
 • Kaštieľ v Sennom
 • Malohorešský gastrozážitok

Po stopách Andrássyovcov

2. máj 2020

 • Mauzóleum Andrássyovcov v Krh. Podhradí
 • Andrássyho obrazáreň
 • Kaštieľ Betliar

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres prevádzkuje Košice Región Turizmus (Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30) a Železničná spoločnosť Slovensko.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This