fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

 LETO 2020

ĽADOVÝ EXPRES

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres premáva každú sobotu počas júla 2020 na trase Košice – Kysak – Margecany – Gelnica – Nálepkovo – Mlynky – Dedinky – Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa – Telgárt, penzión a späť. Cestujte doma a využite jedinečnú možnosť spoznávať úžasné zákutia južnej časti Národného parku Slovenský raj. Navyše s možnosťou absolvovať atraktívny program v cieli jazdy vlaku. 

Ľadový expres je obľúbený turistický vlak, ktorý zjednodušuje dopravnú dostupnosť južnej časti Slovenského raja cestovateľom prichádzajúcim z Košíc. Toto leto sme si pre vás pripravili zaujímavú novinku – organizované skupinové aktivity: turistiku, nordic walking a trail running s inštruktormi.

Skupinová turistika, nordic walking a trail running

Len pre cestujúcich z Ľadového expresu sme nachystali organizované skupinové aktivity. Pripravené sú v každom termíne jazdy Ľadového expresu, takže o program môžete mať ľahko postarané!

Každý účastník skupinových aktivít musí mať zabezpečené cestovné poistenie do hôr (kryjúce aj prípadný zásah horskej služby) a potrebný výstroj (pevná turistická obuv, protišmykové návleky na obuv). Organizátor ani osoba vedúca skupinovú aktivitu zaňho nepreberajú zodpovednosť. To účastník potvrdí svojím podpisom pred začatím aktivity – prehlásenie o osobnej zodpovednosti. V prípade nepriaznivého počasia môžu byť turistické trasy upravené z bezpečnostných dôvodov.

Ak nemáte paličky na nordic walking a chcete túto skvelú aktivitu vyskúšať, nechajte to na nás, k dispozícii bude 30 špeciálnych palíc priamo na mieste konania výletu.

 

Telgártske topky

 • sprevádzaná skupinová turistika
 • trasa: Telgárt – Vogelov chodník – Tri mosty – Ždiar s krížom – Tri mosty – Telgárt
 • dĺžka trasy: 7,5 km, trvanie: 3:00 hod., stúpanie: 300 m

Vo februári 2020 miestni obyvatelia vyznačili značkou náučného chodníka turistický okruh k ich novej dominante – krížu na vrchole Ždiar. Ždiar je vo výške asi 1100 m n.m. a geograficky leží priamo nad Telgártskou slučkou. Turistické topánky nasadiť, vyrážame! A to priamo z námestia v Telgárte.

Podjazdom popod železnicu a stredom Telgártskej slučky sa dostaneme na tzv. Vogelov chodník, po ktorom vystúpame až na rázcestie Tri mosty. Tu z okruhu odbočuje chodník na vrchol Ždiar s krížom. Rázcestie a samotný vrchol ponúkajú nádherné kruhové výhľady, od kríža dokonca uvidíme z vtáčej perspektívy aj Chmarošský viadukt. Vrátime sa na rázcestie Tri mosty a pokračujeme ďalej po okruhu. Klesáme širokou cestou do doliny potoka Zubrovica a okolo pekne upravenej studničky s kaplnkou sa vrátime opäť na námestie v Telgárte.

Pre záujemcov o technické pamiatky ponúkame ešte peknú prechádzku lesným chodníkom od stanice Telgárt – penzión k Chmarošskému viaduktu s nezvyčajnými výhľadmi na železničnú trať a mosty. Za pozretie v Telgárte stoja aj drevené plastiky v blízkosti kostola.

Rozhýb sa v Raji

 • nordic walking pre začiatočníkov
 • trasa: Dobšinská Ľadová Jaskyňa (žel. zastávka) – Dolka Samelova lúka – Ranč pod Ostrou skalou – náučný chodník Dobšinský chotár – výstup k Dobšinskej ľadovej jaskyni – Prepadlisko Duča (podľa záujmu) – návrat na železničnú stanicu
 • dĺžka trasy: 7 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 130 m

Po úspešnom zimnom rozbehu sú tu opäť naši inštruktori severskej chôdze zo Športového klubu Dobšiná. Kto to ešte neskúsil, má príležitosť. Je to bezpečná, jednoduchá, efektívna a zábavná cesta k zdokonaleniu kondície.

Nenáročná trasa s miernym prevýšením povedie priamo z zastávky železničnej stanice Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Následne si prejdeme trasu vedúcu cez Dolku, Samelovu lúku a okolie Ranča pod Ostrou skalou. Náučným chodníkom Dobšinský chotár a serpentínovým výstupom prejdeme k Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktorú môžete aj individuálne navštíviť. Podľa záujmu navštívime aj prepadlisko Duča.

Čaká nás kúsok teórie, prezentácia správnej techniky chôdze, rozcvička, skupinové cvičenie a na záver ukážka nordic walking tabaty a jógy. A to všetko v malebnom prostredí Slovenského raja.

Stratenská prechádzka

 • sprevádzaná skupinová turistika
 • trasa: Dobšinská Ľadová Jaskyňa (žel. zastávka) – Dobšinská ľadová jaskyňa –  Stratenský kaňon – Stratená – Stratenská píla – Palcmanská Maša – Dedinky  (železničná zastávka)
 • dĺžka trasy na Stratenskú pílu: 9,2 km, trvanie: 3:30 hod., stúpanie: 310 m
 • dĺžka trasy do Dediniek: 13,1 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 490 m

Túto nenáročnú turistiku s nami zvládnu aj menej zdatní turisti, seniori a deti. Prudší je len výstup k Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktorú môžete individuálne navštíviť. Po príjemnom schladení na prehliadke v ľadovej jaskyni sa vydáme k romantickému Stratenskému kaňonu a cez obec Stratená na Stratenskú pílu, kde niektorí môžu svoju túru ukončiť a na vlak počkať pri občerstvení v reštaurácii Penziónu Šafrán, alebo v Starej krčme v obci Stratená. Ak však budete mať málo v nohách, smelo s nami pokračujte až do Dediniek, kde si vydýchneme pri Palcmanskej Maši a domov sa odvezieme zo stanice Dedinky. 

Rozbehaj to v Raji

 • trail running pre amatérskych aktívnych bežcov
 • Dobšinská Ľadová Jaskyňa – Havrania skala – Občasný prameň – Stratenská píla – Stratená – Stratenský kaňon – Dobšinská Ľadová Jaskyňa
 • dĺžka trasy: 15 – 20 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 765 m

Ak zbožňujete beh, ste v kondičke a svoj voľný čas trávite aktívne na čerstvom vzduchu tak presne pre vás je určená táto sobota. S inštruktormi si prejdete teóriu o trailovom behu a nebude chýbať ani rozcvička. Trasa, ktorou pobežíte, bude stredne náročná a prinesie vám okrem dobrého pocitu z aktívnej činnosti aj nádherné výhľady v Slovenskom raji.

Na záver nezabudneme ani na strečing, jogu či reflexnú masáž chodidiel. Pre účastníkov behu bude k dispozícii zázemie pre bežcov (odkladacie priestory, sprchy) v priestoroch Turistického informačného centra – Dobšinská ľadová jaskyňa.

Rajské rebríky

 • sprevádzaná skupinová turistika
 • trasa: Dedinky – Zejmarska roklina – Geravy – Malé Zajfy – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská píla – Stratená
 • dĺžka trasy: 11,3 km, trvanie: 4:00 hod., stúpanie: 440 m

Technicky náročná trasa do jedinej sprístupnenej rokliny v južnej časti Slovenského raja povedie zo stanice Dedinky cez Biele Vody a roklinu na poľanu Geravy. Po prestávke na občerstvenie v horskom Hoteli Geravy sa vrátime cez Veľké a Malé Zajfy a Stratenskú pílu do Stratenej. Na trase s prevýšením 440 metrov sa nachádzajú technické zabezpečovacie pomôcky a nevyhnutná je pevná turistická obuv príp. paličky. Do Košíc sa budeme vracať zo stanice Stratená. Pri dostatku času je možnosť predĺženia trasy cez Stratenský kaňon do obce Dobšinská Ľadová Jaskyňa.

Severská chôdza v Raji

 • nordic walking fitness
 • trasa: Stratená – Stratenský kaňon – Dobšinská ľadová jaskyňa – Náučný chodník Dobšinský chotár – Náučný chodník Mokrade Hnilca
 • dĺžka trasy: 7 km, trvanie: 5:00 hod., stúpanie: 330 m

Ak ste prepadli čaru severskej chôdze, na tejto nenáročnej trase s miernym prevýšením sa trošku zapotíte. Čaká vás kúsok teórie, prezentácia správnej techniky chôdze, rozcvička, samotná prechádzka, skupinové cvičenie, Nordic Walking tabata a jóga. Do sýta sa nadýchame čerstvého vzduchu v národnom parku Slovenský raj. Trasa povedie z obce Stratená cez úžasný Stratenský kaňon až k Dobšinskej ľadovej jaskyni, kde je možná jej individuálna prehliadka. Nasledovať bude zostup do osady a prechádzka náučným chodníkom Dobšinský chotár a tiež náučným chodníkom Mokrade Hnilca.

Nenechajte si ujsť na trase Ľadového expresu

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najväčšie prírodné unikáty a krásy Slovenska. Vďaka jej hĺbke a dĺžke ju zaraďujeme dokonca medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej poloha umožňuje, aby sa v jaskyni celoročne udržiavala teplota pod bodom mrazu a práve tento faktor zohral kľúčovú úlohu pri vytvorení ľadovej výzdoby, ktorú môžete obdivovať na vyše pol kilometrovej prehliadkovej trase. Pri návšteve jaskyne nezabudnite na teplú obuv a oblečenie, aby vás mrazivý vzduch neschladil z letnej horúčavy viac, ako by ste chceli.
Aktuálne prevádzkové info nájdete na stránke Správy slovenských jaskýň.

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšia a najznámejšia vodná nádrž na území Slovenského raja. Nachádza sa v údolí rieky Hnilec, neďaleko obce Dedinky. Ak by ste sa chceli schladiť vo vode, myslite na to, že Palcmanská Maša patrí medzi najchladnejšie nádrže na Slovensku.

Pozdĺž vodnej nádrže nájdete pestrú ponuku ubytovania, reštauračných, ale aj športových služieb vrátane požičovne bicyklov a člnov. Voľný čas tu môžete stráviť príjemnou prechádzkou, avšak príroda v okolí Maše ponúka tiež veľmi pestré možnosti na turistiku.

Telgártska slučka a Chmarošský viadukt

Za obcou Telgárt vchádza náš vlak do špirálového tunela v tvare slučky, pričom prevýšenie je až 31 metrov. Prejazd Telgártskou slučkou patrí medzi obľúbené zážitky všetkých milovníkov železnice.

Na tej istej trati, neďaleko tunela, môžete vidieť aj nemenej zaujímavý technický objekt – Chmarošský viadukt. Ide o 18 metrov vysoký tehlový železničný most s deviatimi oblúkmi, ktorý dotvára vzhľad celej krajiny. Viadukt je zároveň považovaný za jednu z najkrajších technických stavieb na Slovensku. Pohľad na viadukt si najlepšie vychutnáte z turistického chodníka s červenou značkou, vedúceho zo stanice Telgárt Penzión  k prameňu Hrona, druhej najdlhšej rieky Slovenska. Prechádzka je dlhá 1,8 km.

Havrania skala

Havrania skala patrí medzi najvyššie a najkrajšie miesta s výhľadom v Slovenskom raji. Skalný masív je samostatnou prírodnou rezerváciou v nadmorskej výške 1.156 metrov. Na vrchole sa odkrýva pohľad na Kráľovu hoľu a v prípade dobrého počasia aj na Vysoké Tatry.

Ak si trúfnete pozrieť sa ešte o niečo ďalej, svoju túru si môžete predĺžiť o ďalších 20 minút a pozrieť si Občasný prameň s viacfázovým vyvieraním vody. Na Havraniu skalu sa vyberte zo stanice v Stratenej, alebo si trasu predĺžte a prejdite sa od stanice v Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Stratenský kaňon

Tento fascinujúci kaňon, vytvorený riekou Hnilec, je dlhý iba 2 kilometre, predsa sa však u turistov teší veľkej obľube. Majestátnymi vápencovými bralami sa vlní romantická stará asfaltová cesta (neprístupná motorovým vozidlám), ktorá sa prepletá s Hnilcom, akoby do vrkoča.

Romantická úžina je doplnená informačnými panelmi a predstavuje prvý náučný chodník na Slovensku vhodný pre vozíčkarov, na ktorých sa nezabudlo ani pri umiestňovaní tabúľ. Kolmé steny kaňonu ponúkajú pozorovanie zaujímavých skalných dutín, útvarov a jaskýň. Východiskom na túru do Stratenského kaňonu je obec Stratená, ale i osada Dobšinská ľadová jaskyňa.

Inšpirujte sa fascinujúcou krásou Slovenského raja

Ďalšie miesta, ktoré stoja za pozornosť

Stratenská Píla

dostala pomenovanie podľa toho, že v minulosti sa tu skutočne nachádzala píla. Pri výstavbe Palcmanskej Maše však bola zaplavená. Toto úžasné miesto na sútoku Hnilca a Krčmárovho potoku sa v minulosti nazývalo Kolonia Zajf. Pôsobivá prechádzka nábrežím Hnilca, zákutiami Stratenskej Píly, poteší všetkých lovcov krásnych záberov. Na túru sa môžete vybrať zo staníc Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratená, alebo z Dediniek.

Zejmarská roklina

je jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja so sústavou Nálepkových vodopádov na trase, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Tiesňava je pomerne krátka, no nemožno jej uprieť, že má všetko, čo má roklina v Slovenskom raji mať: skalné bralá, rebríky i stupačky. Roklinou sa dostanete na Geravy, odkiaľ zostúpite popri lanovkovej trati späť k Palcmanskej Maši. Turistický chodník do Zejmarskej rokliny je prístupný a značený už zo stanice Dedinky.

Ranč pod Ostrou skalou

s atmosférou divokého západu, kde máte možnosť zajazdiť si na koni alebo na koči. Zažiť môžete napríklad 100 míľ v sedle v panenskej prírode Slovenského raja. Pre tých, ktorých láka vychádzka na koni, avšak nevedia jazdiť, sú k dispozícii kurzy jazdenia pod dohľadom skúsených inštruktorov. Najmladší jazdci si môžu vyskúšať jazdenie do kruhu v sprievode inštruktora.

Cenník Ľadového expresu – leto 2020 

Cena lístka je jednotná pre všetky nástupné a výstupné stanice. Deti do 3 rokov cestujú zadarmo.

V predaji sú iba spiatočné cestovné lístky. Kúpiť si ich môžete online alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach (v prac. dňoch 10:00 – 18:00). Online predaj sa končí 30 minút pred odchodom vlaku.

DÔLEŽITÉ: Na prepravu v mimoriadnych turistických vlakoch sa nevzťahujú zľavy platné na pravidelných vlakových spojeniach ZSSK.

Vyberte si dátum a typ lístka

Pri online nákupe cez rezervačný systém TICKETWARE si v prvom kroku zvolíte počet miest. Následne, v druhom kroku – v rozbaľovacom roletkovom menu “Vybrať zľavu” – si potom uplatníte prípadné zľavy.

Cestovný poriadok Ľadový expres: leto 2020

 

ladovy expres 2020 cestovny poriadok
ladovy expres 2020 pripoj

Informačná brožúra Ľadový expres: leto 2020

Stiahnite si ju do vášho zariadenia a majte vždy poruke:

 • cestovný poriadok a užitočné info
 • tipy na turistiku
 • organizované túry
 • kontakty na poskytovateľov služieb

Na rok 2020 sme pre vás pripravili aj tieto zaujímavé výlety v Košickom kraji

Za hradným pánom z Vinného

18. júl 2020

 • Viniansky hrad
 • Vinianske jazero
 • degustácia vín z Orechovej a Tokaja

Po stopách Andrássyovcov

15. august 2020

 • plavba po rieke Bodrog až do Sárospataku (HU)
 • Rákocziho hrad
 • obed v reštaurácii Vendéglő

Mimoriadny turistický vlak Ľadový expres prevádzkuje Košice Región Turizmus (Hlavná 48, Košice, IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30 alebo +421 907 964 316) a Železničná spoločnosť Slovensko.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This