fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

Gemerský expres

 

Región Gemera je akoby posiaty obdivuhodnými miestami. Niektoré vytvorila príroda, iné sú živými pamiatkami na predošlé generácie, ich umeleckú tvorbu, životný štýl i každodenný chlebík. Jaskyne UNESCO, gotické stavby a ďalšie nádherné miesta… Určite si vyberiete.

CESTOVNÝ PORIADOKCENNÍK

Turniansky hrad

Turniansky hradný vrch, vysoký 375 metrov, je národnou prírodnou rezerváciou. Zo zrúcanín hradu sa pokocháte nádhernými výhľadmi, a to nielen na malebnú Hájsku dolinu, ale aj časť Zádielskej planiny, Jasovskú planinu či Košickú kotlinu.

Zádielska tiesňava

Majestátna dolina v Slovenskom krase je dlhá 2 kilometre a na niektorých miestach široká len 10 metrov. Tiesňavu preslávil aj televízny seriál 1890. Chodník  vás dovedie k viac ako 100-metrovému skalnému obelisku zvanému Cukrová homoľa, ktorý patrí k najsladším najkrajším svojho druhu na Slovensku.

Krásnohorská jaskyňa (UNESCO)

Prehliadková trasa, na ktorej zdolávate drevené lavičky, rebríky i laná, vás dovedie až ku gigantickému Kvapľu rožňavských jaskyniarov. S výškou 34 metrov bol donedávna zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta. Prehliadku jaskyne musíte absolvovať so skúsenými vodcami, vstup si preto musíte rezervovať vopred.

Silická ľadnica

Aj keď sa nachádza v nadmorskej výške len 503 metrov, predsa sa v nej celoročne drží ľad. Vďaka tomuto fenoménu je Silická ľadnica najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Jaskynnú priepasť môžete pozorovať z takzvanej galérie, ktorá je voľne prístupná. Vstup do ústia ľadnice je však zakázaný.

Granárium

Historická sýpka zo 17. storočia patrila rodu Esterházyovcov a panstvu blízkeho hradu Szádvar. V súčasnosti poskytuje ideálne podmienky na relax a skvelú kuchyňu. A to všetko v príjemnej atmosfére rodinného gazdovstva v blízkosti vidieckeho romantického penziónu priamo v Jablonove nad Turňou.

Ochtinská aragonitová jaskyňa (UNESCO)

Prístupová štôlňa jaskyne pripomína nekonečné eskalátory, ktorými sa ponárate stále hlbšie v systéme metra veľkomiest. Ide o jednu z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na svete, jej najstaršie aragonitové útvary majú úcythodných 140-tisíc rokov. Pozrite si nádhernú Sieň Mliečnej dráhy, kde biele aragonitové strapce v pukline na strope vytvárajú vo svetle lámp dojem hviezd našej galaxie.

Mauzóleum Andrássyovcov

“Slovenský Tádž Mahál” patrí medzi najväčšie architektonické skvosty na našom území. Na znak nerozlučnej lásky k manželke Františke ho dal po jej smrti postaviť gróf Dionýz Andrássy začiatkom 20. storočia.

Andrássyho obrazáreň

Gróf Dionýz Andrássy bol vyhláseným milovníkom výtvarného umenia. Obrazáreň je ďalším zo secesných skvostov v regióne, ktoré nechal postaviť v rokoch 1908-1909. Umiestnil v nej svoju hodnotnú zbierku výtvarných diel.

Choďte do Hája!

Háj – ten s veľkým H – je drobná dedinka s typickým rázom víkendového chalupárstva. Na idylickú scenériu dohliada z výšky aspoň desiatich metrov socha anjela, ktorá tu ostala po natáčaní trháku Za nepriateľskou líniou (2001) s Owenom Wilsonom a Geneom Hackmanom. Za zmienku stojí aj potok pretekajúci Hájskou dolinou. Vďaka výrazným výškovým rozdielom potok vytvára sústavu perejí, kaskád a desiatich vodopádov rôznej veľkosti, známych ako Hájske vodopády.

Evanjelický kostol v Štítniku

V evanjelickom kostole s najstarším organom na Slovensku vám vyrazia dych pôvodné nástenné maľby zo 14. až 16. storočia. Nevyčísliteľnú hodnotu má tiež gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454 a interiér dopĺňajú renesančno-barokové lavice, ktoré patrili slávnym štítnickým cechom. Kostolík je sprístupnený 2 hodiny od príchodu Gemerského expresu do Štítnika.

Vodný hrad v Štítniku

Hrad vybudovaný rodom štítnických Bebekovcov bol postavený na rovine, chránený iba okolitými močiarmi. Počas stáročí patril k strážnym miestam protiosmanskej obrany. Po Rákocziho povstaní bol hrad značne poškodený. Koncom 19. storočia dali vtedajší majiteľ hradu Sárkányiovci opraviť iba jedno krídlo a premenili ho tak na kaštieľ, ktorý sa zachoval dodnes.

Rastlinný kostol

Na Jasovskej planine, neďaleko obcí Debraď a Drienovec, sa nachádza miesto, ktoré by nemalo ujsť vášmu cestovateľskému oku. Drevená konštrukcia postavená na stredovekých kamenných základoch kostola vytvára priehľadný obraz niekdajšieho chrámu. Strom, ktorý vyrástol medzi základmi stavby, teraz prečnieva cez trámy konštrukcie. Tie sú navyše obrastené popínavými rastlinami. A teraz vám už musí byť úplne jasné, prečo sa tento kostol volá tak, ako sa volá.

Moldava nad Bodvou

Povedali by ste, že Moldava sa historicky úzko spája s tokajskou vínnou oblasťou? Mestečko totiž leží na križovatke stredovekých obchodných ciest. Preto tu, s cieľom uskladniť víno a poľnohospodárske plodiny, vybudovali pivnice. Okolo roku 1631 práve moldavský rodák Máté Laczkó Szepsi pripravil pre kňažnú Zuzanu Lórántffyovú prvé tokajské samorodé víno.

Farárova jama

Na južnom konci obce Silica, tesne pod úpätím Vápenného vrchu, sa nachádza prírodný výtvor s prozaickým názvom. Je atypický, pretože sa nachádza priamo na Silickej planine v Slovenskom krase, kde je vody pramálo. Napriek tomu slúži ako kaprový rybársky revír. Farárova jama je romantické miesto s porastom bambusov, pri ktorom sa hodno na vašej cyklotrase zastaviť.

Gombasecká jaskyňa (UNESCO)

Ako prvá na Slovensku začala slúžiť na speleoterapiu. Jej najpôsobivejšími priestormi sú Mramorová sieň so studňou hlbokou 8 metrov alebo sieň Hirošima, ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Európskou raritou jaskyne sú zas snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé až 3 metre.

Evanjelický kostol v Ochtinej

Komiksy? Stredoveké?? Biblické?!?

Takto by mohli vyzerať bulvárne titulky článku o gotickom evanjelickom kostole v Ochtinej. Figurálna fresková výmaľba chrámu z polovice 14. storočia približovala výjavy zo Svätého písma aj pre jednoduchých ľudí, ktorí nevedeli písať a čítať. Kostolík je sprístupnený 2 hodiny od príchodu Gemerského expresu do Ochtinej.

Slavošovský tunel

Na počiatku bol tunel. Nikdy neslúžil účelu, kvôli ktorému ho postavili. Napriek tomu tento tunel spája ľudí. Spája dve doliny, medzi ktorými niet inej cesty. Slavošovským tunelom pod Homôlkou mali pôvodne premávať vlaky, no nikdy sa tak nestalo. Peši sa z obce k tunelu dostanete približne po 20 minútach chôdze.

Železničné múzeum v Lubeníku

Unikátne múzeum ukrýva zbierku historických železničných predmetov a zariadení zo stredného Gemera. Pre vytrvalých turistov sa potom núka turistika z Lubeníka do Slavošoviec (Slavošovský tunel, Rozpravkáreň, Pamätný dom J. E. Dobšinského, Lesopark). Peši sa z Lubeníka dostanete aj do Magnezitoviec, odkiaľ je to už iba na skok k trase nedostavanej železničnej trate s obhliadkou Koprášskeho tunela a viaduktu.

Revúca

V Revúcej bola v roku 1862 založená prvá slovenská stredná škola – Slovenské evanjelické gymnázium. A práve múzeum Prvého slovenského gymnázia môžete navštíviť Gemerským expresom 22. júna. Pridáme k tomu aj národnú kultúrnu pamiatku – evanjelický a.v. kostol s možnosťou výstupu na kostolnú vežu.

Dobšinského rodný dom

Obzrite si miesto, kde sa narodil azda najznámejší zberateľ prostonárodných Slovenských povestí a rozprávok. Dospelých iste upúta zbierka rôznojazyčných vydaní Dobšisnkého rozprávok. Jedinečná slovenská exotika…

V prípade záujmu o návštevu, volajte vopred na Obecný úrad: 058 788 2600.

Muránska planina a hrad

Voľne žijúce kone v úžasnej prírode, zrúcanina stredovekého hradu, turistické chodníky a ideálne podmienky na horskú cyklistiku. Beriete? Národný park Muránska planina je právom považovaný za pýchu Slovenska. Nádherná príroda, vzácne druhy rastlinstva a živočíšstva, hlboké doliny… Pri troške šťastia tu môžete zbadať aj orla skalného, výra, hlucháňa, ale domov tu má aj medveď alebo rys. Na lúke medzi sedlom Predná Hora a obcou Muráň, v lokalite Biele vody, sa pripravte na stretnutie so sysľami. Takže pri balení sa na výlet myslite aj na ne, poteší ich jablko i piškótka.

Ceny cestovných lístkov

V predaji sú iba obojsmerné lístky v dvoch cenových úrovniach, podľa dĺžky cesty:

  • CELÁ TRASA (Košice – Muráň/Slavošovce a späť) pre cestujúcich, ktorí sa vezú na dlhšej trase, teda s výstupom, resp. nástupom na zastávke nasledujúcej po zastávke Jablonov n/T. (v smere od Košíc)

a

  • SKRÁTENÁ TRASA (Košice – Jablonov nad Turňou a späť) pre cestujúcich, ktorí sa vezú na trase Košice – Moldava n/B. – Drienovec – Turňa n/B. – Dvorníky – Zádiel – Jablonov n/T. a päť.

 

Nárok na zľavnený lístok majú:

  • deti vo veku 3-18 rokov
  • osoby s ŤZP a ich doprovod
  • seniori nad 62 rokov

*Deti do 3 rokov cestujú zdarma, avšak bez nároku na miesto na sedenie vo vlaku 

INŠTRUKCIE K NÁKUPU CEZ ONLINE SYSTÉM TICKETWARE:

Pri nákupe online v rezervačnom systéme TICKETWARE si v prvom kroku volíte počet miest, až v druhom kroku – v rozbaľovacom roletkovom menu “Vybrať zľavu” – potom prípadné zľavy.

Nákup je možný aj osobne, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach, v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00.

Lístky na Gemerský expres si môžete kúpiť najneskôr 30 minút pred odchodom.

 

Gemerský expres je mimoriadny turistický vlak, ktorý pre vás prevádzkuje Košice Región Turizmus a Železničná spoločnosť Slovensko. 

Share This