fbpx
0907 964 316 | 055 30 505 30 vylety@kosiceregion.com

19. JÚN 2020

Do kláštornej knižnice v Jasove

Do výletu ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

  • ODCHOD o 9:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
  • PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 17:00

Objavte klenoty Jasova, prírodné krásy nad povrchom i pod ním a k tomu ešte aj kúsok histórie.

Na toto všetko sa môžete tešiť počas júnového výletu, ktorý nás zavedie z Košíc k najbližšej pamiatke svetového dedičstva UNESCO.

Pozrieme si jaskyňu s množstvom nástenných nápisov a kresieb, v ktorej zimuje dvadsať druhov netopierov.

Vyberieme sa objavovať pôsobivý jasovský kláštor premonštrátov i jeho tajomnú knižnicu.

Obrázková ochutnávka výletu

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Premonštrátsky kláštor

pripomína neúprosné plynutie času, pretože je vybudovaný ako pomyselný kalendár – má 365 okien (ako dní v roku), 12 komínov (mesiacov) a 4 vchody (ročných období). Jeho súčasťou je aj baroková záhrada vo francúzskom štýle.

Kláštorná knižnica

začali ju budovať zrejme v druhej polovici 13. storočia. Keď sa premonštrátsky rád v roku 1787 rozpustil nariadením Jozefa II., knižničné dokumenty boli prevezené do Jágru (Eger – HU) a Budína (Buda – HU). Po obnove rádu sa do kláštornej knižnice vrátilo len 90 kníh z Budína. Súčasná knižnica pozostáva z 80.000 zväzkov z oblasti teológie, filozofie, prírodných vied, geografie, histórie a lekárskych vied. Z pôvodnej zbierky sa časť dostala do Bratislavy – do Slovenskej národnej galérie, Martina – do Matice slovenskej a časť do Slovenského technického múzea v Košiciach. Strop knižnice je ozdobený freskami Jána Lukáša Krackera. Jedna je alegóriou štyroch univerzitných odborov, druhá freska je alegóriou života a smrti.

Jasovská jaskyňa

je vo viacerých častiach zdobená sintrovou výplňou, pozornosť pútajú kamenné „vodopády“ či bubny. Odborníci v jaskyni objavili až 20 druhov netopierov, ktoré sa tam združujú najmä v zime. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 550 metrov, prehliadka trvá 45 minút. Návštevník ale musí „mať v nohách“, keďže vyšliape 339 schodov. Teplota v jaskyni sa pohybuje medzi 8,8 °C a 9,4 °C a relatívna vlhkosť medzi 90% až 98%. Práve preto slúži, ako jedna z troch jaskýň na Slovensku, na liečbu chorôb dýchacích ciest.

Cenník 

V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, prehliadka kláštora a knižnice v Jasove a komentovaná prehliadka Jasovskej jaskyne.

Ďalšie výlety, ktoré by vás mohli zaujímať

Za UNESCOm na Zemplín

27. jún 2020

  • Morské oko vo Vihorlate
  • Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
  • Jazierko v Beňatinskom lome

Na lodi bez hraníc

4. júl 2020

  • Autobusom do Viničiek
  • Odtiaľ loďou do Sáraspataku a späť
  • Autobusom do Košíc

Organizátorom výletu je Košice Región Turizmus, Hlavná 48, Košice. IČO: 42319269, DIČ: 2023656833, email: vylety@kosiceregion.com, telefón: +421 55 30 505 30.

Košice Región Turizmus 

Newsletter

Prihláste sa na odber

Share This